Kryteria ocenienia
Wymagania edukacyjne i zasady oceniania
z przedmiotu wychowanie fizyczne
na rok szkolny 2020/2021
Przedmiotowe zasady oceniania
Zgodnie z Ustawą o systemie oświaty z 7 września 1991 roku (Dz. U. 2018.1457) oraz Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z 3 sierpnia 2017 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych ustala się przedmiotowe zasady oceniania. Szczegółowe warunki i sposób oceniania wewnątrzszkolnego określa również statut szkoły. Przy ustalaniu oceny z wychowania fizycznego należy brać pod uwagę przede wszystkim wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki tych zajęć (całokształt starań ucznia na rzecz przedmiotu – systematyczności, aktywności, umiejętności, wiedzy) , a także udziału ucznia w działaniach podejmowanych na rzecz kultury fizycznej.
Wymagania przedmiotowe
- Oceny są jawne dla ucznia i jego rodziców/opiekunów prawnych.
- O postępach ucznia, rodzice/prawni opiekunowie są systematycznie informowani poprzez wpis do dziennika elektronicznego Librus.
- Na początku roku szkolnego nauczyciel zapoznaje uczniów z wymaganiami edukacyjnymi oraz zasadami oceniania, co nauczyciel potwierdza wpisem do dziennika Librus.
- Wymagania edukacyjne i zasady oceniania są dostępne do wglądu uczniów i rodziców na stronie www szkoły.
- Uczeń w ciągu roku szkolnego podlega systematycznej i obiektywnej ocenie zgodnie z jego indywidualnymi możliwościami.
- Przy ustalaniu oceny z wychowania fizycznego brany jest pod uwagę przede wszystkim wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki tych zajęć (całokształt starań ucznia na rzecz przedmiotu – systematyczności, aktywności, umiejętności, wiedzy) , a także udział ucznia w działaniach podejmowanych na rzecz kultury fizycznej jako dodatkowej aktywności.
- Reprezentowanie szkoły w zawodach oraz trenowanie w klubie sportowym nie jest jednoznaczne z otrzymaniem oceny celującej na półrocze lub na koniec roku szkolnego.
- Nauczyciel wystawia ocenę śródroczną lub roczną, biorąc pod uwagę oceny wcześniej uzyskane w trakcie trwania zajęć w szkole. Ocena śródroczna lub roczna jest wypadkową uzyskanych ocen cząstkowych.
- Uczeń może nie być klasyfikowany, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia oceny śródrocznej lub rocznej (mniej niż 50 % + 1 obecności na lekcji). Ostateczną decyzję o klasyfikowaniu ucznia podejmuje nauczyciel przedmiotu. Uczeń niesklasyfikowany z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny za zgodą Rady Pedagogicznej.
- Na miesiąc przed klasyfikacją śródroczną I roczną, uczeń i jego rodzice/ prawni opiekunowie powinni być poinformowani o zagrożeniu oceną niedostateczną lub nieklasyfikowaniem.
- W przypadku uzyskania oceny rocznej niedostatecznej uczniowi przysługuje prawo do egzaminu poprawkowego na zasadach określonych w Ustawie o systemie oświaty z 7 września 1991 roku z późniejszymi zmianami i Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych z 3 sierpnia 2017 r.
- W uzasadnionych przypadkach uczeń może być zwolniony z zajęć wychowania fizycznego. Decyzję o zwolnieniu ucznia z zajęć podejmuje dyrektor szkoły na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach wykonywania przez ucznia ćwiczeń wydanej przez lekarza, na czas określony w tej opinii. W przypadku zwolnienia ucznia z zajęć w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się ,,zwolniony(a)’’.
- Uczeń posiadający zwolnienie z wychowania fizycznego jest obecny na lekcji.
- Na wniosek rodzica/opiekuna prawnego dyrektor szkoły może zwolnić ucznia z uczestnictwa w lekcji wychowania fizycznego jeśli lekcje te są pierwszymi lub ostatnimi w danym dniu.
- Nagminne zwalnianie ucznia z zajęć obowiązkowych przez rodzica będzie niezwłocznie zgłaszane do dyrektora szkoły.
- Nauczyciel jest zobowiązany na podstawie pisemnej opinii stosownej poradni specjalistycznej obniżyć wymagania edukacyjne w stosunku do ucznia, u którego stwierdzono specyficzne trudności w uczeniu się lub deficyty rozwojowe, uniemożliwiające sprostanie wymaganiom edukacyjnym wynikającym z programu nauczania.
- Obszary podlegające ocenianiu to systematyczność, aktywność, umiejętności, wiadomości i aktywność dodatkowa.
- Uczeń ma prawo poprawić ocenę z wychowania fizycznego z obszarów wiadomości i umiejętności. Pozostałe obszary - systematyczność i aktywność ucznia na lekcjach - są wynikiem pracy ucznia w ciągu półrocza lub roku szkolnego i nie podlegają poprawie. Egzaminy poprawkowe i klasyfikacyjne mają formę zadań praktycznych ( nie tylko z umiejętności ruchowych).
- Na zajęciach wychowania fizycznego uczeń powinien posiadać kompletny strój sportowy ustalony przez nauczyciela, zmienne czyste obuwie sportowe o jasnej podeszwie, brak piersingu i biżuterii, związane włosy, krótkie paznokcie, brak gumy do żucia.
- Uczeń może zgłosić w semestrze trzy razy nieprzygotowanie do lekcji, bez wpływu na ocenę w obszarze systematyczności.
Obszar oceny
Kryteria oceny
Ocena
6 cel.
5 bdb
4 db
3 dst
2 dop
1ndst
Systematyczność
Waga 2
(ocena za każdy miesiąc)
Liczba opuszczonych lekcji bez usprawiedliwienia oraz
liczba lekcji, na których uczeń nie ćwiczy bez usprawiedliwienia
0
1-2
3
4
5
6 i więcej
Zwolnienie lekarskie lub choroba powyżej 2 tyg. –uczeń nie jest oceniany z obszaru systematyczności i aktywności.
Zwolnienie lub usprawiedliwiona nieobecność z więcej niż 2 godz. w miesiącu - uczeń może otrzymać za dany miesiąc maksymalnie ocenę bdb., z 4 godz. i więcej – max. ocenę db,
z 6 i więcej – max. ocenę dst, z
8 godz. i więcej – max. dop.,
powyżej 9 – ndst
Aktywność
Waga 2
(ocena za każdy miesiąc)
Uczeń stara się nie zdobyć minusa za brak stroju ustalonego z nauczycielem w-f , brak zaangażowania na lekcji, pracę poniżej swoich możliwości, złą postawę podczas aktywności fizycznej i nie przestrzeganie zasad i regulaminów.
Z aktywności uczeń może otrzymać ocenę maksymalnie o jedną wyżej niż z zakresu systematyczności.
Ilość(-) w miesiącu
6 cel.
5 bdb
4 db
4 db
2 dop
1ndst
0 (-)
1-2 (-)
3(-)
4(-)
5 (-)
6 i więcej
Umiejętności
Waga 1
(oceny uzyskane w semestrze)
Ruchowe
Umiejętności z indywidualnych i zespołowych form aktywności ruchowej: techniczne, taktyczne, oceniane podczas wykonywanej aktywności.
Uczeń otrzymuje (+), trzy (+) to ocena bdb, sześć (+) – ocena cel.
Inne
Umiejętności organizacyjne, prowadzenie rozgrzewki, fragmentu lekcji, sędziowanie
Wiedza
Waga 1
(oceny uzyskane w semestrze)
Poziom opanowania wiadomości z zakresu przepisów gier, techniki i taktyki w zależności od potrzeb i sytuacji oraz edukacji zdrowotnej i kompetencji społecznych – minimum 1 praca w semestrze.
Oceny uzyskane w semestrze
Aktywność dodatkowa
Waga 1
Przez aktywność dodatkową należy rozumieć udział ucznia w zawodach sportowych(SZS), aktywności ruchowej w szkole lub udokumentowanej pozaszkolnej w klubach sportowych, organizacji imprez szkolnych o charakterze rekreacyjnym, prowadzenie gazetki, strony www itp.
W tym obszarze uczeń promowany jest tylko ocenami 5 lub 6
Oceny uzyskane w semestrze
WYCHOWANIE FIZYCZNE- nauka zdalna
W związku z COVID- 19 i koniecznością wprowadzenia nauczania zdalnego obowiązujące wymagania edukacyjne i zasady oceniania w ZS Nr 3 we Wrocławiu ulegają następującym zmianom:
- W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty zajęcia wychowania fizycznego w ZS Nr 3 we Wrocławiu, odbywają się w formie nauki zdalnej z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu realizacji tych zadań, zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 30b ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, zwanego dalej „innym sposobem kształcenia”.
- Nauczyciel prowadzi zajęcia w-f z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej zapewniających wymianę informacji między nauczycielem i uczniem.
- Nauczyciel wychowania fizycznego przesyła uczniowi materiały edukacyjne (link do filmu, artykułu, prezentacji itp.) wynikające z wymagań podstawy programowej i programu nauczania oraz określa zadanie do wykonania dla ucznia, pamiętając o dostosowaniu materiałów do danego poziomu edukacyjnego.
- Nauczyciel wskazuje źródła i materiały niezbędne do realizacji zajęć, z których uczniowie mogą korzystać i zamieszcza je na stronie www. szkoły i platformie Librus.
- Uczeń podejmuje aktywności określone przez nauczyciela potwierdzające odczytanie informacji w Librusie oraz ma obowiązek zapoznać się z przesłanym materiałem, a następnie wykonać wyznaczone zadanie w określonym przez nauczyciela terminie.
Stanowi to podstawę do oceny pracy ucznia.
- W sytuacji prowadzenia zajęć z wychowania fizycznego w formie nauki zdalnej ocenie podlegają następujące obszary: z zakresu systematyczności, wiedzy oraz prac z edukacji zdrowotnej lub kompetencji społecznych.
- Oceny są jawne dla ucznia i jego rodziców/opiekunów prawnych.
- O postępach ucznia, rodzice/prawni opiekunowie są systematycznie informowani poprzez wpis do dziennika elektronicznego Librus.
- W zakresie systematyczności podczas lekcji online uczeń ma obowiązek zalogować się na platformie i o godzinie wyznaczonej przez nauczyciela zgodnie z planem lekcji. W przypadku edukacji zdalnej uczeń ma obowiązek zapoznać się z materiałem przesłanym przez nauczyciela w danym dniu do godziny 17.25 (określonej przez dyrektora szkoły) poprzez zalogowanie się w dzienniku Librus.
- W zakresie wiedzy ocenie będą podlegać zadania odsyłane w terminie wyznaczonym przez nauczyciela. Za zadania uczeń może otrzymać ocenę adekwatną do poniesionego wysiłku.
Kryteria na poszczególne oceny z zakresu wiedzy
Ocena
Wymagania / kryteria
Celująca
Uczeń terminowo wykona zadanie, które wskaże nauczyciel w zależności od realizowanego tematu oraz dodatkowe zadanie na ocenę celującą.
Bardzo dobra
Uczeń terminowo i wyczerpująco wykona zadanie, które wskaże nauczyciel w zależności od realizowanego tematu.
Dobra
Uczeń wykona dobrze zadanie, które wskaże nauczyciel w zależności od realizowanego tematu.
Dostateczna
Uczeń terminowo wykona zadanie na poziomie 50%.
Dopuszczająca
Uczeń terminowo podejmie próbę wykonania zadania.
Niedostateczna
Uczeń nie podejmie próby wykonania zadnia w terminie wyznaczonym przez nauczyciela.
Najwyższą oceną, jaką może uzyskać uczeń za pracę oddaną po terminie, jest ocena dobra!
- Nauczyciel wystawia ocenę śródroczną lub roczną, biorąc pod uwagę oceny uzyskane
w trakcie trwania zajęć w szkole oraz w czasie nauczania zdalnego. Ocena śródroczna lub roczna jest wypadkową uzyskanych ocen.
- Uczeń może nie być klasyfikowany, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia oceny śródrocznej lub rocznej.
- Na miesiąc przed klasyfikacją roczną, uczeń i jego rodzice/ prawni opiekunowie powinni być poinformowani o zagrożeniu oceną niedostateczną lub nieklasyfikowaniem.
- W przypadku uzyskania oceny rocznej niedostatecznej uczniowi przysługuje prawo do egzaminu poprawkowego na zasadach określonych w Ustawie o systemie oświaty z 7 września 1991 roku z późniejszymi zmianami i Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych z 3 sierpnia 2017 r.
- W razie kontynuacji edukacji zdalnej egzamin poprawkowy i klasyfikacyjny dotyczyć będzie tylko obszaru w zakresie wiedzy.
Nauczyciele wychowania fizycznego