• UROCZYSTOŚĆ POŻEGNANIA ABSOLWENTÓW

        • 26 kwietnia w naszej szkole odbyła się uroczystość pożegnania uczniów i uczennic klas piątych. W jej trakcie P. dyr. Filip Marek zwrócił się do Maturzystów dziękując im za trud, który włożyli w swoją edukację i przyszłość. Uczniowie podziękowali za pracę i poświęcenie swoim wychowawcom, nauczycielom, pracownikom szkoły i Radzie Rodziców. Absolwentom wręczono świadectwa z wyróżnieniem i nagrody specjalne. Apel przygotowany przez P. Magdalenę Zatoń uświetniła swym występem Klaudia Komarnicka.

          Absolwentom życzymy powodzenia na dalszej drodze życia i na maturze!

        • PRAKTYKI ZAWODOWE W BERLINIE

        • W dniach 07-20.04.2024 r. grupa 15 uczennic z klasy 3A pod opieką organizatorki i nauczycielki języka niemieckiego – Pani Agnieszki Krupki oraz wychowawczyni i nauczycielki przedmiotów zawodowych – Pani Natalii Zalewskiej odbywała praktyki zawodowe w Berlinie, projekt był realizowany w ramach konsorcjum  Erasmus + Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM).

          Uczennice zostały podzielone na dwie grupy – jedna pracowała w dzielnicy Neukölln, druga zaś w Pankow. Do ich zadań należały nie tylko czynności pielęgnacyjne w terenach zieleni jak plewienie rabat, sadzenie roślin czy koszenie trawników, ale także budowa nawierzchni pod montaż ławek i związana z tym obsługa różnych maszyn/narzędzi budowlanych. To ostatnie okazało się nie lada wyzwaniem - praktykantki musiały między innymi: wytyczyć place zgodnie z projektem, wykorytować teren, wysypać i ustabilizować podbudowę oraz ułożyć obrzeża i kostkę brukową zgodnie ze sztuką by ostatecznie zamontować ławki i móc na nich usiąść 😊 W rezultacie powstały nowe place zabaw, a każda z grup poradziła sobie z tym zadaniem celująco i nawet zimowa pogoda w drugim tygodniu praktyk nie przeszkodziła uczennicom w zdobyciu tytułu ”mistrzyń brukarstwa” 😉

          Oprócz praktycznej nauki zawodu uczennice klasy 3A doskonaliły swoje kompetencje językowe, a w czasie wolnym zwiedzały różne atrakcje i zabytki Berlina. Nie mogło zabraknąć wycieczek zawodoznawczych do Ogrodu Botanicznego i Parku ”Ogrody Świata” w Berlinie, a także Pałacu i Parku Sanssouci w Poczdamie.

          ”Nowe doświadczenia”, "Przyjazna atmosfera", ”Przygoda”, ”Ciekawe miejsca”, ”Dobre jedzenie”  – to tylko niektóre ze skojarzeń praktykantek z pobytu w Berlinie.

          Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji! 

        • Razem przeciwko nowotworom krwi

        • 26 kwietnia (piątek) od 9:30- 12:00 na parterze przy wejściu w Naszej szkole odbędzie się akcja fundacji DKMS- rejestracja potencjalnych dawców szpiku dla osób chorych na nowotwory krwi. Zarejestrować się w bazie może każdy ogólnie zdrowy człowiek w wieku 18-55 lat, nieposiadający znacznej nadwagi oraz świadomy swojego zobowiązania. Chcąc wesprzeć kolejne rejestracje, każda chętna osoba ma możliwość wsparcia finansowego poprzez dobrowolne dołączenie do zbiórki środków w trakcie trwania akcji. Zapraszamy do udziału. Warto pomagać :)

          #KOMÓRKOMANIA 

          Po więcej informacji zapraszamy na stronę:  https://www.dkms.pl/

      • 81 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim.
        • 81 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim.

        • 19 kwietnia do 16 maja 1943 roku w getcie warszawskim wybuchło powstanie przeciwko realizacji planu zagłady europejskich Żydów. Pomimo niewielkich sił, liczonych na 1000 bojowników, decydują się oni stanąć przeciwko wojskom nazistowskich okupantów. Likwidacja getta jest dla Polski symbolem końca wspólnoty polsko-żydowskiej. Od początków państwowości polskiej Żydzi ziemie polskie zamieszkiwali, tworząc kulturę, sztukę, literaturę a nawet kuchnię polską. Przed II wojną światową stanowili 8% społeczeństwa liczonego na ponad 25 mln. obywateli. Po doświadczeniach Holocaustu niewielu przyznaje się do swojego żydowskiego pochodzenia.

          Uczniowie tworzyli prace, których tematem była szeroko pojęta kultura i religia żydowska. Najlepsze z nich w tym ważnym dniu prezentuję.

        • Trening na okrągło

        • Uczniowie klasy 1H2 świętowali nadejście wiosny w kręgielni. Doskonalili swoje umięjętności oraz znajomość zasad gry. Jak się okazuje, szczęście nie zawsze sprzyja lepszym - to trening czyni mistrza. Jeszcze tam wrócimy... Kilka osób czeka na rewanż.

      • Najzabawniejsze Polskie Kroniki Filmowe. Lata 1945-1986.
        • Najzabawniejsze Polskie Kroniki Filmowe. Lata 1945-1986.

        • Uczniowie klas 5 uczestniczyli w warsztatach filmowych na podstawie dzieł polskiego dokumentu lat 1945-1986. Kompilacja filmów pokazuje absurdalną rzeczywistość PRL-u.

          Uczniowie wyszukiwali znaczenie terminów wyjętych z propagandy komunistycznej: bikiniarze, imperialistyczny świat, spekulanci, sztućce na łańcuch, TTT, buble, wczasy na działce, peerelowska sprzedawczyni, wymarzone gumiaki, mieszkania spółdzielcze, komitet kolejkowy, skup butelek.

          W kronikach można zobaczyć lub usłyszeć: Andrzeja Munka, Jerzego Hoffmana, Andrzeja Łapickiego, Jana Himilsbacha, Zdzisława Maklakiewicza, Marka Niedżwiedzkiego czy Monikę Olejnik.

          Nieprzypadkowe jest skojarzenie z "Misiem" Stanisława Barei- tyle tylko, że "Miś" to fabuła.

        • No backpack day

        • Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego został zorganizowany w Naszej szkole No backpack day czyli  dzień bez plecaka. Pomysłowość uczniów przeszła wszelkie nasze oczekiwania. Były walizki, kosze, koszyki, torby sportowe, kosz na śmieci, torby na zakupy, pokrowiec na gitarę nawet na szkolny korytarz wjechała taczka ogrodowa. 

        • KONKURS JĘZYKA NIEMIECKIEGO „WELTSPRACHEN ABITUR”

        • Uczniowie Naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim konkursie Weltsprachen Abitur z języka niemieckiego zorganizowanym przez wydawnictwo Synapsa. Z radością informujemy, że najwyższy wynik otrzymał Jan Z. z klasy 1R. Serdecznie gratulujemy.

          Wszyscy uczestnicy spisali się doskonale. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          DEUTSCH macht Spaß!

        • 10-lecie Szkoły Policealnej nr 17

        • W czwartek (21 marca) Szkoła Policealna nr 17 przy ul. Szkockiej we Wrocławiu świętowała 10 lat swojej działalności. Podczas uroczystości został nadany sztandar szkoły im. Wojciecha Salwy, nie zabrakło też pięknych przemówień i wyróżnień dla nauczycieli. A na koniec odbył się... pokaz mody!

          Podczas uroczystości Pan Prezydent Jacek Sutryk wręczył medale "MERITO DE WRATISLAVIA - Zasłużony dla Wrocławia":

          - p.Lucynie Kmieć - emerytowanej pracownicy szkoły,

          - p. Barbarze Mazurek - emerytowanej pracownicy UM, "matce chrzestnej" szkoły,

          - p. Filipwi Markowi - nauczycielowi oraz dyrektorowi szkoły.

          Za profesjonalną obsługę gości oraz pyszny poczęstunek były odpowiedzialni ucznowie technikum z klas hotelarskich, gastronomicznych, turystycznych oraz architektury krajobrazu wraz ze swoimi nauczyclami. 

          Kompozycje florystyczne wykonali słuchacze florystyki ze szkoły policealnej wraz ze swoimi nauczycielami. 


          Więcej zdjęć z uroczystości :

        • Dzień Języka Niemieckiego

        • Z okazji Dnia Języka Niemieckiego uczniowie klas 1-2 wykonywali plakaty przedstawiające miasta w Niemczech. Dzięki temu mogli obcować z dorobkiem kulturowym naszych zachodnich sąsiadów.

        • Konferencja Klimatyczna na Uniwersytecie Ekonomicznym 🌏

        • W dniach 13-15.03.24, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu gościł uczniów i nauczycieli na piątej edycji Szkolnej Konferencji Klimatycznej. Wydarzenie to, skupiające się na edukacji i działaniach na rzecz środowiska, zgromadziło ekspertów i pasjonatów, którzy podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem. 

          Klasa 4A wybrała się na wykłady w środę 🌱

          Uczniowe architektury krajobrazu wybrali prelekcje Mariana Piszczka, który podkreślił znaczenie drzew w miejskim krajobrazie i ich wpływ na mikroklimat, Wojciecha Gałosza, który omówił zalety energetyki jądrowej oraz dr Grzegorza Skórzewskiego, który przedstawił wyzwania związane z gatunkami inwazyjnymi.

          Notatki z tych wykładów czyniła dla Was Kamila 📝

          • Klimatyczny Ogród

          "Drzewa są niezwykle ważne w krajobrazie; zatrzymują wodę i tworzą korzystny mikroklimat. Zmiany klimatyczne wpływają na ustępowanie wielu gatunków. Zaleca się zachowanie istniejących oraz sadzenie nowych drzew owocowych, które dostarczają pożywienia ludziom i zwierzętom. Dojrzałe i sędziwe drzewa stanowią siedliska dla owadów. Powinniśmy unikać instalowania urządzeń czy ścieżek bezpośrednio pod drzewami, aby nie niszczyć ich korzeni poprzez ograniczenie dostępu do tlenu. Park powinien mieć trzy warstwy: runo, krzewy i drzewa. Odpadki roślinne należy kompostować. Spod krzewów nie musimy grabić liści. Warto ograniczyć koszenie, co sprzyja utrzymaniu wilgotności gleby. Należy też ograniczać utwardzanie nawierzchni i stosować lokalne materiały. Zamiast torfu możemy używać kompostu, który jest bogaty w szczątki organiczne. Oszczędzanie wody przez racjonalne podlewanie i zbieranie deszczówki jest również zalecane. Gleba jest najefektywniejszym zbiornikiem wody, a liście stanowią dobrą ściółkę."

          • Elektrownia Atomowa - Co Trzeba Wiedzieć?

          "W przeciwieństwie do elektrowni opalanych paliwami kopalnymi, elektrownie jądrowe nie spalają materiału, nie generując emisji gazów cieplarnianych, a wykorzystują reakcje jądrowe do wytwarzania energii. Odpady powstałe w tym procesie są składowane w bezpieczny sposób, zgodnie z obowiązującymi normami bezpieczeństwa. Pozyskiwanie paliwa jądrowego, obejmujące wydobycie, głębinowe prace, flotację i wzbogacanie, jest procesem technologicznym wymagającym precyzji i kontroli. Hormeza radiacyjna, czyli potencjalnie korzystny wpływ niskich dawek promieniowania na organizmy żywe, nie znalazła potwierdzenia w badaniach naukowych. Energetyka jądrowa jest uważana za bezpieczną i stabilną metodę produkcji energii. W Polsce, odpady promieniotwórcze są składowane w krajowym składowisku w gminie Różan, co zapewnia odpowiednią ochronę środowiska i ludności."

          • Co Mnie Nie Zabije, To Mnie Wzmocni: Zmiany Klimatu A Gatunki Inwazyjne

          "Działalność człowieka, która szkodzi środowisku, manifestuje się przede wszystkim w trzech obszarach: nadmiernych polowaniach (jedzenie), przekształcaniu siedlisk naturalnych oraz wprowadzaniu obcych gatunków (zarówno świadomie, jak i niezamierzenie). Gatunek inwazyjny to taki, który został przeniesiony przez człowieka poza swoje naturalne środowisko, nie jest rodzimy dla nowego miejsca, skutecznie się tam rozprzestrzenia i stanowi zagrożenie dla miejscowej fauny i flory. Przykładem może być pchła, która, przywleczona na świstakach, zaraziła szczury, co doprowadziło do wybuchu epidemii dżumy. Zmiany klimatyczne, poprzez wpływ na rozprzestrzenianie się gatunków inwazyjnych, stanowią jedno z największych zagrożeń dla ekosystemów na całym świecie, prowadząc do zaburzeń równowagi biologicznej i zwiększając ryzyko wyginięcia gatunków rodzimych."

          Dziękujemy organizatorom świetnej inicjatywy rozwijającej świadomości ekologicznej wśród młodych ludzi 🌱

          Do zobaczenia na kolejnej edycji!

           

          Z klasą 4A wybrały się Katarzyna Antonik i Agnieszka Rapacz-Bubeła 


           

      • 21.03.2024
        • 21.03.2024

        • W związku z obchodami 10-lecia Szkoły Policealnej nr 17, dzień 21 marca zostaje dniem wolnym od zajęć dydaktycznych.

      • Diuna 2- 5T, Denis Villeneuve, Frank Herbert.
        • Diuna 2- 5T, Denis Villeneuve, Frank Herbert.

        • 12.03.2024 klasa 5T oglądała film Diuna 2, w reżyserii Denisa VIlleneuve. Film okazał się wizualną i dźwiękową ucztą. Świat Arrakis z bezmiarem pustyni , wojownikami- Fremenami, którzy odpierają ataki czerwi i  Harkonnenów, wydobywających melanż; przyprawę na której zarabiają olbrzymie pieniądze, to świat kolorów ziemi. Królestwo Harkonnenów w barwach biało-czarnych z mistyczną muzyką prawdziwie przeraża. 

           

          Motyw mesjanizmu Paula Atrydy, budowania polityki w łączności z religią, państwa totalitarne, rządza władzy, pieniędzy to motywy aktualne również dziś.

           

      • Ostrów Tumski-styl romański, gotycki i barokowy.
        • Ostrów Tumski-styl romański, gotycki i barokowy.

        • 07.03.2024 klasa 4A zwiedzając Ostrów Tumski; dawną wyspę wrocławską szukała cech stylu romańskiego, gotyckiego i barokowego w Kolegiacie Świętego Krzyża i Kolegiacie św. Bartłomieja, Kościele Najświętszej Marii Panny na Piasku, Kościele św. Idziego i Archikatedrze. 

          Przewodnikiem po wszystkich zakamarkach Ostrowa Tumskiego był uczeń klasy Maciek. Dzięki niemu Katedrę poznaliśmy od podziemi, przez złoto-srebrny ołtarz- pentaptyk, po trzy z czterech dzwonów. 

        • Lekcje ze społeczną odpowiedzialnością na Politechnice Wrocławskiej

        • W piątek 8 marca 2024 r. uczniowie klasy 4A wzięli udział w warsztatach "Lekcje ze społeczną odpowiedzialnością na PWr. realizowanych w ramach projektu "Popularyzacja społecznej odpowiedzialności - współpraca z otoczeniem społeczno - gospodarczym".

          Zajęcia odbywały się na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej.

          Integralną częścią zajęć był konkurs "Dobra praktyka w mojej szkole: jeden pomysł - wspólna sprawa".  

          Laureatkami konkursu zostały: Magdalena Ż, Karolina B. oraz Hanna Z.

          Każda z dziewcząt otrzymała w nagrodę bon do Empiku o wartości 50 zł.

          GRATULACJE :)