Nasza szkoła po raz drugi zaangażowała się w pomoc w organizacji pokazu mody podopiecznych Fundacji L’Arche. Impreza odbyła się w Arsenale we Wrocławiu. Uczniowie klas gastronomicznych - 2gp, 3gp i 4gp, pod opieką swoich nauczycieli, przygotowali pyszne przekąski dla ponad 200 gości. Młodzież z klasy 2hp z opiekunem przygotowała bufety i stoły na przyjęcie koktajlowe, które odbyło się po pokazie. Uczestnicy eventu byli zachwyceni owocem naszej pracy.
Event w Arsenale
XIV OLIMPIADA WIEDZY HOTELARSKIEJ
Stypendium
Stypendium Rady Ministrów
PRZYGOTOWANIA DO XIX DOLNOŚLĄSKIEGO FESTIWALU DYNI.
- 12
Serdecznie zapraszamy na XIX Dolnośląski Festiwal Dyni, który odbędzie się w Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu w najbliższą niedzielę 9 października. Wśród dyniowych dekoracji będzie można podziwiać dzieła uczniów klasy 2Ap. W dniu 6 października pod opieką wychowawczyni - Pani Natalii Zalewskiej i Pani Anny Rymarczyk brali oni udział w przygotowaniach do tego Święta tworząc w Ogrodzie Botanicznym dyniowe rzeźby i kompozycje.
Motywem przewodnim w tym roku są Mity i Legendy, stąd też przy alejkach powstały różnorodne postacie bogów, smoków, wojowników, a także nierealnych motywów i przerażających stworów. Dopełnienie całości stanowi przystrojony dyniami i jesiennymi liśćmi drewniany most. Organizatorzy zaplanowali jak zawsze rozmaite konkursy, plenery plastyczne i malarskie, a także degustacje dyniowych przysmaków.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji oraz udziału w tym wydarzeniu 😊
Nagroda dla Pani Anny Okurowskiej
Wycieczka do Starej Kopalni w Wałbrzychu
Klasa 2Ep/Rp wyjechała na wycieczkę krajoznawczą do Wałbrzycha. Z okazji Dnia Chłopca męska część klasy wybrała obiekt do zwiedzania - Starą Kopalnię- Centrum Nauki i Kultury. Przewodnik - były górnik - oprowadził po zakątkach kopalni i opowiadał o specyfice pracy pod ziemią. Rzucał matematyczne wyzwania uczniom z profilu z matematyką rozszerzoną. Pozostała część klasy - z rozszerzoną geografią - posłuchała o atrakcjach okolic i regionu. Niektóre z nich można było podziwiać z punktu widokowego na terenie kopalni. Dopisały pogoda i humory. Powrót do Wrocławia nastąpił z zabytkowego dworca kolejowego Wałbrzych- Miasto.
7
TWÓJ CZAS NA STAŻ
Informujemy, że projekt „Twój czas na staż”, który realizowany jest przez Centrum Kształcenia Zawodowego w imieniu Gminy Wrocław od 1 lutego 2021 roku, został przedłużony do dnia 31.08.2023 roku.
Kontynuacja związana jest z realizacją działań dla uczniów – uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy przybyli od Polski od 24.02.2022 i uczą się w szkołach objętych projektem:
- Technikum nr 2 i Branżowa Szkoła I st. nr 2 w Zespole Szkół nr 2
- Technikum nr 15
- Technikum nr 16 w Zespole Szkół nr 3
- Technikum nr 12 i Branżowa Szkoła I st. nr 12 w Zespole Szkół Logistycznych
- Technikum nr 10 w Elektronicznych Zakładach Naukowych
- Technikum nr 9 i Branżowa Szkoła I st. nr 9 w Zespole Szkół Gastronomicznych
- Technikum nr 18
- Technikum nr 19
W okresie przedłużenia projektu przewidziano następujące formy wsparcia, realizowane łącznie (we wszystkich trzeba wziąć udział decydując się na przystąpienie do projektu):
- Staże zawodowe dla uczniów - działania dedykowane grupie 20 uczniów. Za udział w 150-godzinnym stażu otrzymasz wynagrodzenie w wysokości 2 550,00 zł.
- Kursy języka polskiego - 32-godzinne kursy w podziale na dwie grupy, wzbogacone o indywidualne konwersacje z lektorem w wymiarze 8 godzin/osoba.
- Warsztaty z doradcą zawodowym - ich celem jest zaznajomienie z lokalnym rynkiem pracy oraz przygotowanie CV. Czas trwania 6 godzin, z podziałem na dwie grupy. Podczas spotkania będzie obecny tłumacz.
- Wycieczka zawodoznawcza - ukierunkowana na poznanie specyfiki działalności firm z branż zgodnych z kierunkiem kształcenia stażystów oraz ewentualnej perspektywie zatrudnienia w danym sektorze.
- Wycieczka z przewodnikiem - zwiedzanie najciekawszych miejsc Wrocławia, wraz z przedstawieniem ich historii i wielokulturowego wymiaru.
Zapraszamy do śledzenia naszej strony, informacja o rozpoczęciu rekrutacji do projektu pojawi się już we wrześniu!
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zapraszamy do kontaktu z Liderem Szkolnym, Panią Agnieszką Krupką gabinet 218, Agnieszka.Krupka@wroclawskaedukacja.pl
BLIŻEJ ZAWODU
Informujemy, że projekt „Bliżej Zawodu”, który realizowany jest przez Centrum Kształcenia Zawodowego w imieniu Gminy Wrocław od 1 grudnia 2020 r., został przedłużony do dnia 31.08.2023 r.
Kontynuacja związana jest z realizacją działań dla uczniów – uchodźców wojennych z Ukrainy. W okresie przedłużenia projektu przewidziano następujące bezpłatne formy wsparcia, realizowane łącznie (we wszystkich trzeba wziąć udział decydując się na przystąpienie do projektu):
- Staże zawodowe dla uczniów - dedykowane grupie 20 uczniów z Ukrainy, którzy przybyli do Polski od 24.02.2022 r. i uczęszczają do Technikum nr 16 w Zespole Szkół Nr 3. Za udział w 150-godzinnym stażu otrzymasz wynagrodzenie w wysokości 2070,00 zł
- Kursy języka polskiego - 32-godzinne kursy w podziale na dwie grupy, wzbogacone o indywidualne konwersacje z lektorem w wymiarze 8 godzin/osoba
- Warsztaty z doradcą zawodowym – ich celem jest zaznajomienie z lokalnym rynkiem pracy oraz przygotowania CV. Czas trwania 6 godzin, w podziale na dwie grupy. Podczas spotkania będzie obecny tłumacz
- Wycieczka zawodoznawcza – ukierunkowana na poznanie specyfiki działalności firm z branż zgodnych z kierunkiem kształcenia stażystów oraz ewentualnej perspektywie zatrudnienia w danym sektorze
- Wycieczka z przewodnikiem - zwiedzanie najciekawszych miejsc Wrocławia, wraz z przedstawieniem ich historii i wielokulturowego wymiaru
Zapraszamy do śledzenia naszej strony, informacja o rozpoczęciu rekrutacji do projektu pojawi się już we wrześniu!
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zapraszamy do kontaktu z Liderem Szkolnym, Panią Agnieszką Krupką gabinet 218, Agnieszka.Krupka@wroclawskaedukacja.pl
Medal Komisji Edukacji Narodowej dla Pani Anny Okurowskiej
Europejski Dzień Języków
26 września to międzynarodowe święto ustanowione z inicjatywy Rady Europy, obchodzone w całej Europie, służące propagowaniu nauki języków obcych oraz zalet różnorodności językowej.
Z tej okazji nasi uczniowie rozwiązywali różne quizy oraz zadania językowe.
Zespół nauczycieli języka niemieckiego
Wrzesień w historii Polski
Wrzesień w historii Polski, to miesiąc rocznic związanych z II wojną światową. 1 września 1939 roku ataku wojsk III Rzeszy a 17 września tego samego roku wojsk ZSRR na Polskę.
Wystawa z prac uczniowskich miała symbolizować motywy państw atakujących i skutki każdej wojny dla atakowanych narodów.
W klasach pierwszych zostały przeprowadzone warsztaty filmowe pt: " Zaczęło się w Polsce". Uczniowie obejrzeli 5 filmów, składających się na końcowy obraz kompletnie zrujnowanego miasta Warszawy.
Warszawska niedziela- zrekonstruowane obrazy Warszawy 1938; jako miasta nowoczesnego, pięknego, tętniącego życiem;
Gotowość bojowa Polski przedwrześniowej- propagandowy film obnażający tak naprawdę nieprzygotowanie militarne Polski na to co miało nadejść;
Fragmenty kroniki Polskiej Agencji Telegraficznej z 1939 roku- film ukazujący jak nieadekwatnie do sytuacji przygotowywano do wojny ludność cywilną;
Kroniki oblężonej Warszawy-film przedstawia niszczenie stolicy przez wojska nazistowskie;
Miasto ruin-film przedstawiający stolicę po Powstaniu Warszawskim w 1945 roku.
Wnioski uczniów we wszystkich klasach jednakowe. Każda wojna przynosi cierpienie, zniszczenia i śmierć a historia się powtarza.
Dorota Smorczewska
XXV DOLNOŚLĄSKI FESTIWAL NAUKI W ZS3
22 września 2022 r. odbyły się w zs3 zajęcia w ramach XXV DFN.
Pierwsze spotkanie pod tytułem " Nauka w puszce" poprowadziła dr inż. Anna Hajdusianek, prof. Politechniki Wrocławskiej. W zajęciach wzięły udział klasy 3Ap i 4Ag/Eg. Uczniowie dowiedzieli się na czym polega praca naukowca biorąc udział w edukacyjnej zabawie z odgadywania tego co znajduje się w zamkniętej puszce, obserwując siebie samych w tym procesie.
Kolejne spotkanie " Savoir - vivre w szkole i poza szkołą" poprowadziła dr Aneta Kazanecka, prof. Akademii Wojsk Lądowych. W zajęciach tych wzięły udział klasy 4Ap/Gp oraz 4Hp. W ich trakcie uczniowie mogli przekonać się, że zasady dobrego wychowania są przydatne w wielu sytuacjach, a odpowiednie zachowanie może przynieść wiele korzyści oraz pomoże wybrnąć z niezręcznych sytuacji.
Ostatnie spotkanie "Legenda Somosierry - kult polskich ułanów" poprowadził plut. pchor. Jędrzej Dworczak z AWL. Udział w tym spotkaniu wzięły klasy 4Hg/DHg oraz 4Gg. Uczniowie poznali przebieg jednej z najbardziej brawurowych szarż w historii polskiej kawalerii.
Nad prawidłowym przebiegiem całego przedsięwzięcia czuwała wraz z uczniami pani Dorota Sęga, szkolny koordynator DFN w zs3
3
WIZYTA KL. 3 GP W KOZACKIEJ CHATCE
21.09 kl. 3 Gp odwiedziła KOZACKĄ CHATKĘ przy ul. Energetycznej- pierwszą restaurację ukraińską we Wrocławiu, która codziennie przygotowuje smaczne dania już od 11 lat.
Uczniowie zostali przywitani przez właścicielkę restauracji, Panią Irynę, która następnie z pasją, nawiązując świetny kontakt z młodzieżą, opowiadała o specyfice kuchni ukraińskiej. Przy okazji zdradziła kilka sekretów- co zrobić, by cebulka z patelni była wyjątkowo chrupka i smaczna, co jest podstawową bazą zup ukraińskich, jaką tajemnicę skrywa barszcz ukraiński, czym różni się solianka od polskiej zupy ogórkowej i chałwa turecka od ukraińskiej. Nie zabrakło też wzruszających elementów patriotycznych, kiedy Pani Irina wyjaśniała, co oznaczają barwy narodowe Ukrainy, czyli niebieski i żółty. Wszyscy słuchali z zaciekawieniem i zadawali pytania. Następnie przyszła kolej na degustację dań ukraińskich, uczniowie zamawiali przede wszystkim barszcz ukraiński, pielmieni, bliny, pierogi i syrnik. Pani Iryna poczęstowała wszystkich uczniów kwasem chlebowym i chałwą, a następnie zorganizowała konkurs na odgadnięcie nietypowego składnika dodanego do farszu pierogów ukraińskich. Ania za pierwszym razem podała nazwę zaskakującego wszystkich składnika, czym wprawiła restauratorkę w wielkie zdziwienie. Uczennica w nagrodę od Pani Iryny dostała butelkę kwasu chlebowego i opakowanie pielmieni.
Warto pójść do KOZACKIEJ CHATKI przy ul. Energetycznej, bo oprócz smacznych, pachnących, świeżych, zdrowych dań bez sztucznych dodatków wielką przyjemność sprawia także klimatyczne wnętrze restauracji i niesamowita gościnność Pani Iryny.
4
Plan lekcji od 19.09.2022
„Spotkanie polonisty i historyka – czyli jak prowadzić niełatwe rozmowy z uczniami na trudne tematy historyczne”.
10 września 2022 r., z inicjatywy organizatorek p. Magdaleny Piróg – wicedyrektora Zespołu Szkół nr 3, p. Elżbiety Kurowskiej – wicedyrektora Liceum Ogólnokształcącego nr VII im. K.K. Baczyńskiego oraz p. Magdaleny Fijarczyk – nauczycielki języka polskiego w LO nr VII, odbyła się tym razem w Zespole Szkół nr 3 II OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA NAUCZYCIELI HUMANISTÓW, zatytułowana: „Spotkanie polonisty i historyka – czyli jak prowadzić niełatwe rozmowy z uczniami na trudne tematy historyczne”.
Konferencję zaszczycili wybitni prelegenci ze świata edukacji i nauki, którzy wygłosili następujące wykłady:
➢ „O historii nudnej i (zbyt) trudnej – na marginesie magistra vitae” – dr hab. Lech Giemza, prof. KUL
➢ „> - powracający zmarli na Śląsku i Morawach w XVI-XVIII wieku” – dr Daniel Wojtucki, Uniwersytet Wrocławski
➢ „7 grzechów głównych (nie)nauczania o historii i kulturze Żydów” – prof. zw. dr hab. Marcin Wodziński – Uniwersytet Wrocławski
➢ „Jak rozmawiać o Niemczech/Niemcach? Wybrane aspekty sąsiedztwa polsko-niemieckiego w polskiej kulturze pamięci” – dr Marcin Miodek – Uniwersytet Wrocławski
➢ „Dlaczego potrzebujemy historii kobiet?” - Agnieszka Jankowiak-Maik – „Babka od histy”, laureatka Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”, wyróżniona Medalem Wolności Słowa
➢ „Fotoshopowanie historii, czyli (prawie) filtry z Instagrama dawnej” – Łukasz Migniewicz – nauczyciel historii w Szkole Podstawowej nr 107
➢ „Jak uczyć > - nowego przedmiotu w szkole ponadpodstawowej?” – dr Łukasz Kamiński – dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich
➢ „Współpraca, społeczność, rozwój – Program eTwinning i Europejska Platforma Edukacji Szkolnej” – Jolanta Gradowska – reprezentująca Krajowe Biuro eTwinning Fundację Rozwoju Systemu Edukacji i Narodową Agencję Programu Erasmus+
Uczestnicy mogli również wziąć udział w warsztatach, których tematyka poświęcona była następującym zagadnieniom i prowadzonych przez:
➢ Annę Konarzewską (autorkę książek: „Być (nie)zwykłym wychowawcą” i „(Nie)zwykłe spotkania. Wokół godzin wychowawczych”) - „Współczesny wychowawca wobec wyzwań globalnych. Pomysły, inspiracje, narzędzia na godziny wychowawcze – must have wychowawcy”.
➢ Marlenę Kowalską – „Humaniści – eTwinerzy to my!”.
➢ Dorotę Kujawę-Weinke - „Cenne ocenianie. Jak oceniać, aby uczyć?”.
➢ Dariusza Martynowicza (laureata Nagrody Nauczyciela Roku 2021) - „Historia kulturowa jako źródło inspiracji dla polonisty i historyka na lekcje o ważnych sprawach”.
➢ Łukasza Migniewicza - „Stwórz, stwórzmy, stwórzcie – (nie)bezpieczne zabawy fake newsami!”.
➢ Katarzynę Włodkowską - „Konteksty historyczne w szkole ponadpodstawowej”.
➢ dr Elżbietę Markiewicz-Pławecką i Jolantę Trzebniak (nauczycielki w Liceum Ogólnokształcącym nr VI im. Bolesława Prusa) - „Współpraca polskiej i izraelskiej młodzieży, czyli budowanie kontaktów międzyludzkich – mostów porozumienia”.
➢ Karolinę Wojtucką (doktorantkę Uniwersytetu Wrocławskiego i nauczycielkę historii w Szkole Podstawowej nr 9) i dr Daniela Wojtuckiego - „Odczytywanie źródeł – ćwiczenia. Praca z tekstami drukowanymi i rękopisami w praktyce”.
Patronat honorowy nad konferencją objął Prezydent Wrocławia – Jacek Sutryk. Organizatorami konferencji byli: Oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego Wrocław – Fabryczna, Zespół Szkół nr 3 i Liceum Ogólnokształcące nr VII im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego we Wrocławiu. Patronaty medialne sprawowali: „Głos Nauczycielski”, „Cogito”, „Perspektywy”, „Odra”, TVP3 Wrocław i Dolnośląskie Centrum Filmowe. Wsparcia finansowego i logistycznego przedsięwzięciu udzielili: Zarząd Główny i Okręg Dolnośląski ZNP, Krajowe Biuro eTwinning - FRSE, Spółdzielnia Mieszkaniowa „Metalowiec”, Adwokat Magdalena Roth, Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, Wydawnictwo Pedagogiczne ZNP w Kielcach, Wydawnictwo WiR, Grupa Hotelowa Orbis, Regionalne Centrum Kultury Słowiańskiej – Ślężański Ośrodek Kultury.
Uczestnicy konferencji mogli po jej zakończeniu wziąć udział w pokazie filmu „Mit Hitlera” w Dolnośląskim Centrum Filmowym
11
Plan lekcji od 12.09.2022
DZIEŃ INTEGRACJI
- 9
Dzień po uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego 2022/2023, czyli drugiego września odbył się w naszej szkole Dzień Integracji 😊
W tym dniu uczniowie wszystkich klas nie mieli zwyczajnych zajęć lekcyjnych. Spędzili ten czas na różnych grach i zabawach lub zajęciach zawodowych: przyszli chemicy wykonywali kredę, bańki mydlane, mydełka żelowe oraz ciecz nienewtonowską w pracowni chemicznej, uczniowie kierunku turystyka wcielili się w przewodników i spacerując po osiedlu Muchobór Mały opracowali wycieczkę z ważnymi punktami na trasie, zaś przyszli architekci krajobrazu brali udział w warsztatach florystycznych przygotowując z zebranych na łące bylin różne bukiety i kompozycje roślinne 😊
Dzień Integracji był doskonałą okazją do bliższego poznania kolegów, koleżanek i wychowawcy klasy. Można było pograć w piłkę na boisku, pójść na spacer, podszkolić język obcy rozmawiając w miłej atmosferze lub po prostu posiedzieć i podzielić się wrażeniami z wakacji 😉
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego dnia!
Nagroda Prezydenta Wrocławia - Gratulujemy
Plan lekcji