Jeden z działów tematycznych przedmiotu Ogólna uprawa i ochrona roślin obejmuje Herbologię, czyli naukę o chwastach i ich zwalczaniu. Uczniowie rozpoznają różne gatunki niepożądanych na rabatach roślin, uczą się o ich szkodliwości i poznają metody ochrony przed nimi.
Mimo negatywnych skojarzeń chwasty mają wiele zalet 😊 Dzięki ich obecności wzrasta bioróżnorodność. Naturalne łąki kwietne są bowiem schronieniem i pożywieniem wielu gatunków zwierząt (małych ssaków, gadów, płazów i owadów). To ”raj” dla zapylaczy, w tym pszczół które zbierając pyłek pełnią pożyteczną rolę w ekosystemie. Także człowiek czerpie z dobroczynnych właściwości chwastów – wykorzystuje je m.in. w: medycynie naturalnej, przemyśle kosmetycznym oraz gastronomii. Ponadto chwasty są świetnym składnikiem kompostu oraz służą jako rośliny wskaźnikowe informujące o stanie gleby.
Nie bez powodu obecny trend w zagospodarowaniu terenów zieleni to zakładanie łąk kwietnych. Ich zastosowanie wpływa znacząco na komfort życia - poprawia mikroklimat i stanowi względy wizualne 😊
W związku z ostatnim aspektem uczniowie klasy 2A i 2AOM mieli okazję wykorzystać estetyczny potencjał chwastów. Podczas zajęć zawodoznawczych z Panią Natalią Zalewską wykonali piękne kompozycje kwietne w postaci bukietów oraz obrazów z zasuszonych chwastów.
Zapraszam do obejrzenia galerii 😊