W piątek, 24.09 klasa 3Tp odwiedziła Informację Turystyczną na Dworcu Głównym we Wrocławiu. Uczniowie poznali strukturę IT, jej funkcjonowanie, obowiązki praxowników oraz warunki przyjęcia do pracy. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, uczniowie słuchali z zaciekawieniem i mieli wiele pytań. W drugiej części zajęć uczniowie poznali "sztukę pilotażu".Każdy przygotował i przedstawił kolegom jedną, wybraną atrakcję Wrocławia.
TURYŚCI Z WIZYTĄ W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ
Floryści w Ogrodzie Botanicznym
W minioną sobotę słuchacze Szkoły Policealnej nr 17 wzieli udział w wycieczce po wrocławskim ogrodzie botanicznym. Przewodnikiem był Pan Filip Marek - nauczyciel florystyki i roślin ozdobnych. Podczas wizyty zwiedzono dział systematyki roślin, szklarnie oraz dział gruntowych roślin ozdobnych.
EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW
26 września to międzynarodowe święto ustanowione z inicjatywy Rady Europy, obchodzone w całej Europie, służące propagowaniu nauki języków obcych oraz zalet różnorodności językowej.
Z tej okazji nasi uczniowie przygotowali efektowne plakaty oraz rozwiązywali różne quizy i zadania językowe.
Zespół nauczycieli języka niemieckiego
Światowy Dzień Turystyki, 27.09.2021
Światowy Dzień Turystyki, ang. World Tourism Day, to święto, co roku obchodzone 27 września.
Zostało uchwalone w roku 1979 przez organizacje UNWTO ( United Nations World Tourism Organization).
Święto po raz pierwszy obchodzono w 1980 roku pod hasłem "Wkład turystyki dla zachowania dziedzictwa kulturowego, pokoju i wzajemnego zrozumienia".
W 1997 roku podczas XII sesji w Turcji, UNWTO postanowiło co roku wyznaczać kraj, podejmujący działania jako partner w obchodzeniu Światowego Dnia Turystyki.
W tym roku Światowy Dzień Turystyki obchodzony jest online pod hasłem "Turystyka sprzyjająca włączeniu społecznemu". Wiąże się to z niesprzyjającą w turystyce sytuacją związaną z pandemią Covid-19.
dr Magdalena Łazorczyk-Szkudlarska
opiekunka Koła Turystycznego i Bloga Okiem Turysty
BLOG OKIEM TURYSTY Wpis przygotowały: Zuzanna S. i Zuzanna D. z klasy 3 Ep/Dtp
WAKACYJNE STAŻE
Wakacje, to nie tylko czas odpoczynku, to również czas wytężonej pracy, nabywania doświadczenia zawodowego oraz nowych umiejętności. Czterdziestu uczniów z naszej szkoły odbywało staże w ramach realizowanych projektów: Od stażysty do specjalisty, Bliżej zawodu i Twój czas na staż w hotelach, biurach podróży oraz informacji turystycznej. Pracodawcy wysoko ocenili umiejętności praktyczne naszych uczniów czego potwierdzeniem jest np. taka informacja, którą otrzymaliśmy - …Chcielibyśmy pochwalić uczestniczkę stażu za jej zaangażowanie podczas pracy, kreatywność oraz otwartą głowę. Było nam bardzo miło razem współpracować i uczyć się od siebie wzajemnie i niektórzy otrzymali propozycję pracy.
"Być jak ona - edycja VII"
W ramach ogólnopolskiego konkursu o Irenie Sendlerowej odbyła się w naszej Szkole niecodzienna lekcja historii, ukazująca życie i działalność tej niezwykłej kobiety. Aby wziąć w nim udział, Klaudia z 3AP, narysowała portret Ireny Sendler, opisała biografię bohaterki i opowiedziała ją rówieśnikom. Gratulujemy talentu!
WroMigrant
WroMigrant to miejskie punkty informacji i aktywności migrantów/ek zarówno już mieszkających, jak i dopiero przyjeżdżających do Wrocławia. W punktach WroMigrant wskażemy Ci, gdzie i jak załatwić formalności lub uzyskać więcej informacji w zakresie legalizacji pobytu i pracy, nadania numeru PESEL, wynajęcia mieszkania oraz zameldowania we Wrocławiu. Doradzimy Ci także, jak skorzystać z opieki medycznej, systemu edukacji oraz oferty nauki języka polskiego w naszym mieście.
W punktach dowiesz się również o warsztatach i szkoleniach, na których nauczysz się praktycznych umiejętności, potrzebnych do poruszania się w polskiej codzienności. We WroMigrancie jesteśmy otwarci na Twoje inicjatywy i pomysły!
Informacja udzielana jest w językach: ukraińskim, rosyjskim, angielskim i niemieckim.
Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.wielokultury.wroclaw.pl/wromigrant
XIII Olimpiada Wiedzy Hotelarskiej - Tytuł przewodni: Trendy w polskiej gastronomii hotelowej
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w XIII Olimpiadzie Wiedzy Hotelarskiej. Jeśli chcesz spradzić swoją wiedzę, wziąć udział w czymś, w czym do tej pory nie miałeś okazji uczestniczyć, zapisz się i zobacz o co pytają na Olimpiadzie:)
Etap szkolny odbędzie się dniu 5 października 2021 ( wtorek o godzinie 12.00) w OT Hoteliku. Osoba która uzyska najwięcej punktów będzie reprezentowała szkołę w etapie okręgowym w Jeleniej - Górze.
Etap szkolny to test wiedzy ogólnej o branży hotelarskiej. Pojawią się również pytania związane z tematem przewodnim Olimpiady czyli Trendy w gastronomii hotelowej :)
Zapraszamy do zgłoszenia swojego udziału przez Librus lub osobiście u nauczycieli hotelarstwa (Do 27 wrzesnia). Wiecej informacji wkrótce.
PIERWSZY ZJAZD FLORYSTÓW
Podczas pierwszego zjazdu, który odbył się w miniony weekend przyszli adepci Florystycznej Szkoły Policealnej nr 17 poznawali podstawowe tajniki przedłużania trwałości kwiatów ciętych. Następnie udali się na wyjście terenowe, gdzie zbierali materiał roślinny. Zajęcia poprowadzili Pani Violetta Sum i Pan Filip Marek - nasi nauczyciele florystyki.
AKADEMIA MIEJSKIEGO OGRODNIKA POWRACA !
Akademia Miejskiego Ogrodnika powraca do Barbary.
Czas pandemii pokazał, że ogromnie wzrosła popularność diety roślinnej, a co za tym idzie, zwiększyło się zainteresowanie „domową” uprawą warzyw. Każdy z nas może mieć na balkonie czy w ogródku własne pomidory, ogórki, marchewki, cukinie, fasolkę, dynie, sałaty czy nawet… arbuzy! Kolorowe, pachnące, świeże, „prosto z krzaka” – kto by nie chciał zaczynać dnia od zdrowej porcji warzyw?
Jakie gatunki wybrać?
Kiedy posiać?
Jak zapewnić im optymalne warunki wzrostu?
Z którymi możemy zaszaleć czy poeksperymentować ?
Od czego zacząć?
Na te wszystkie te pytanie odpowie Pan Filip Marek podczas pierwszego w tym sezonie wykładu z cyklu „Akademia Miejskiego Ogrodnika”. A nasze warzywa, niczym nowojorskie singielki popijające cosmopolitan w barze, zwierzą się nam z problemów osobistych oraz każdej pikantnej przygody z przystojnym ogrodnikiem…
Wstęp na wydarzenia jest wolny, jednak z uwagi na nasze wspólne bezpieczeństwo na spotkanie obowiązują zapisy : [link: https://warzywa-2309.webankieta.pl/].
Jeśli nie uda Wam się zarezerwować miejsc, mamy dobrą wiadomość – spotkanie będziemy relacjonować w formie transmisji live na FB Barbary i Strefy Kultury Wrocław.
ZAPRASZAMY !
28. Akcja SPRZĄTANIE ŚWIATA - POLSKA została opatrzona hasłem "Myślę, więc nie śmiecę"
Linearna forma Ekologicznego Człowieka Myślącego autorstwa Andrzeja Pągowskiego na plakacie tegorocznej Akcji jest zarówno w całości jak i w każdym zaobserwowanym obrazie znakomitą lekcją nieśmiecenia. Specyficzna poza, kojarząca nam się ze zmaganiami myślowymi, niejako zmusza nas do zastanowienia się nad nawykami związanymi z codziennymi odpadami. To co już za chwilę przykuwa nasz wzrok, to wszystkie, obowiązujące w roku 2021 kolory recyklingu. Ekologiczny Człowiek Myślący powinien mieć je niejako we krwi, powinny tworzyć jego osobisty układ krążenia, zapewniając zdrowie i siły a przyszłym Pokoleniom czystą Ziemię. Głowę autor zbudował z żółtej linii, która zwraca naszą uwagę na tony odpadów z tworzyw sztucznych, zalewających morza, oceany, lasy i parki. Nie bez powodu również nasz Ekologiczny Człowiek Myślący ma stopy w kolorze brązowym, przenikające się z linią budującą worek z bioodpadami – to piękny symbol nie tylko naszej dbałości o Matkę Ziemię, ale również faktu, iż to Ona nas karmi. Jasnobłękitna ramka, symbol czystego nieba, która dzieli nam Plakat niejako na dwie części, separując Ekologicznego Człowieka Myślącego od zebranych i posegregowanych śmieci – to stan idealny – świat ludzi nieśmiecących.
Wizyta kl. 2 Gp w najlepszej restauracji we Wrocławiu !!!
Dziś uczniowie kl. 2 Gp z wychowawczynią odwiedzili restaurację STÓŁ NA SZWEDZKIEJ, która jest najlepszą restauracją we Wrocławiu. W tajniki prowadzenia lokalu gastronomicznego, kreatywnego przygotowywania dań dla gości wprowadził uczniów Pan Grzegorz, właściciel restauracji. Można było też dotknąć i poczuć zapach niezwykłych przypraw, jak. np. koper morski czy kawior limonkowy.
Spotkanie przebiegało w bardzo przyjaznej atmosferze, uczniowie słuchali z zaciekawieniem i zadawali Panu Grzegorzowi pytania. Wizytę zakończyła wspólna fotka.
Na pewno kontakt uczniów ze Stołem na Szwedzkiej nie zakończy się tylko na jednej wizycie w tej niezwykłej restauracji.1
„WROCŁAW BEZ BARIER”
W imieniu Fundacji „Potrafię Pomóc” i Miasta Wrocław zapraszamy do udziału w organizowanym po raz pierwszy, niesamowitym wydarzeniu muzycznym w samym sercu Wrocławia!
Chcesz usłyszeć, jak brzmi „WROCŁAW BEZ BARIER”? 10 września o godzinie 17.30 przyjdź na wrocławski Rynek (okolice pomnika Aleksandra Fredry). Zabierz ze sobą rodzinę, przyjaciół, sąsiadów i przekonaj się, co się będzie działo! To wydarzenie integracyjne – osoby z niepełnosprawnościami będą szczególnie mile widziane. Stań się częścią Wrocławia bez barier!
Na miejscu będą m.in.:
- fantastyczna orkiestra i chór
- wrocławskie krasnale
- pełni pozytywnej energii wolontariusze Fundacji „Potrafię Pomóc”.
Będzie:
- muzycznie
- integracyjnie
- bardzo wrocławsko
- radośnie
- wspominkowo
- i przede wszystkim - bez barier.
Wydarzeniu z góry będzie się przyglądał uśmiechnięty Bartłomiej „Skrzynia” Skrzyński.
Więcej informacji na: https://potrafiepomoc.org.pl/chcesz-uslyszec-jak-brzmi-wroclaw-bez-barier-przekonaj-sie-w-najblizszy-piatek-10-wrzesnia-o-godzinie-17-30-wroclawski-rynek/ .
Organizatorzy wydarzenia: Fundacja „Potrafię Pomóc”, Wrocław Miasto Spotkań, biuro „Wrocław bez Barier”.
Wydarzeniu partnerują: Centrum Diagnostyczno-Terapeutyczne Chorób Rzadkich im. Bartłomieja Skrzyńskiego, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), TBS Wrocław Spółka z o.o., Stadion Wrocław, MPK Wrocław, Wrocławski Park Technologiczny, Integracyjny Inkubator Przedsiębiorczości SKRZYNIA, Aquapark Wrocław.
Wykaz podreczników 2021/2022
NARODOWE CZYTANIE 2021- „MORALNOŚĆ PANI DULSKIEJ” GABRIELI ZAPOLSKIEJ
Tegoroczne Narodowe Czytanie odbyło się w tym roku szkolnym 04.09.2021, dlatego też, z tej okazji wydarzenie to miało miejsce w naszym Technikum dziś, czyli 06.09.2021.
W pięknie przygotowanej sali teatralnej fragmenty tegoż dzieła odczytali uczniowie klas -2AP i 3Tp.
Zapraszamy do Narodowego Czytania juz za rok- polonistki i pani Ania Kamińska- bibliotekarz.
5
Kiermasz Podręczników
BEZPŁATNE ZAJĘCIA WSPOMAGAJĄCE
Informujemy,
że od września do końca grudnia 2021r. realizowane będą zajęcia wspomagające z przedmiotów ogólnych. Warunkiem uczestnictwa w zajęciach jest złożenie pisemnej deklaracji u wychowawcy w terminie do 9. 09.21r (czwartek).
Po więcej informacji oraz deklarację kliknij TUTAJ.
SUKCES NASZEGO NAUCZYCIELA
Jest mi niezmiernie miło poinformować, że
Pan Filip Marek - nauczyciel Technikum nr 16 oraz szkoły Policealnej nr 17 w Zespole Szkół nr 3 we Wrocławiu został uhonorowany za znaczące osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze Nagrodą Prezydenta Wrocławia 2021.
Gratuluję sukcesu i życzę dalszego rozwoju osobistego oraz zawodowego.
Małgorzata Szafoni-Chorbińska Dyrektor Zespołu Szkół nr 3
NASI LAUREACI - STYPENDIA DLA NAJZDOLNIEJSZYCH
Nasze uczennice
Zuzanna Dzieciątkowska i Zuzanna Szostak
zostały stypendystkami 2021/2022 "Wrocławskiego programu wspierania uzdolnionych - PROMOVERE TALENTA". Stypendia są przyznawane uczniom, którzy uzyskali bardzo wysokie wyniki w nauce i są laureatami konkursów na szczeblu minimum powiatowym.
Składam gratulacje i życzę dalszych sukcesów.
Małgorzata Szafoni-Chorbińska Dyrektor Zespołu Szkół nr 3
MAPA SZKOŁY
Witajcie w Nowym Roku Szkolnym!
Przygotowaliśmy dla Was mapkę, dzięki której łatwiej będzie się Wam u nas odnaleźć.
Samorząd Uczniowski