Uczniowie klasy 4T/DT reprezentowali naszą szkołę 16.10 na VI Międzynarodowym Kongresie Miasto – Woda – Jakość Życia. To bardzo ważne wydarzenie, na którym przekrojowo porusza się problem wody w przestrzeni środowiska przyrodniczego oraz miastach. W tym roku podczas wielu wykładów odnoszono się do ostatniej powodzi, która szczególnie mocno dotknęła południe województwa dolnośląskiego oraz opolskiego. Tak silne powodzie mogą pojawiać się nawet co kilkanaście lat, w związku z tym kluczowymi kwestiami jest ochrona przeciwpowodziowa ale jednocześnie skuteczna retencja wody, aby zabezpieczyć się przed suszą, która również stanowi spore zagrożenie dla naszego kraju, szczególnie w rolnictwie.
Podczas kongresu uczniowie mieli okazję uczestniczyć w wykładach poświęconych m.in. - Water City Index, śladzie wodnym miast w Polsce. Poruszono również kwestię środków unijnych w branży wodno-kanalizacyjnej. W bardzo ciekawy sposób przestawiono rolniczy krajobraz w miastach na przykładzie Niderlandów oraz wnioski wyciągnięte z gospodarki wodnej w celu zapewnienia odporności klimatycznej dla tego kraju. Uczniowie wysłuchali również debaty dotyczącej wykorzystania wody w rolnictwie.
W przerwach między kolejnymi wykładami uczniowie przeprowadzili krótkie wywiady z Panią dr hab. Beatą Gawryszewską ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz z Panem Robertem Gajdą. Prelegenci podkreślali w swoich wypowiedziach jak ważne jest to, że młodzież uczestniczy w tego typu wydarzeniach, że w szkołach również coraz więcej mówi się o zmianach klimatu, przez co wzrasta świadomość zmian środowiskowych wśród młodzieży. Oczywiście należy coraz więcej czasu poświęcać tej tematyce w szkołach i nie tylko oraz zgłębiać wiedzę na temat naszej adaptacji do zmian klimatycznych. Pani Beata podkreśliła również, że architektura krajobrazu (jeden z naszych kierunków w szkole) to szczególnie ważny zawód w perspektywie obecnych problemów z gospodarowaniem wodą, wynikających z globalnego ocieplenia.
Uczniowie ocenili, że wykłady skłoniły ich do refleksji na temat ich codziennego życia w przyszłości, w kontekście zmian środowiskowych.
Opiekun - Marzena Pawliczek