Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/24
Nowe trasy komunikacji miejskiej
Konkurs Szkoła Promująca Turystykę
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Biblioteka Szkolna Zespołu Szkół nr 3 w roku szkolnym 2022/2023 na złożony przez nauczyciela bibliotekarza wniosek została zakwalifikowana do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Placówce przyznane zostały fundusze na zakup książek i sprzętu. Za otrzymane pieniądze zakupione będą pozycje z literatury pięknej i lektury oraz nowa drukarka i bezprzewodowy czytnik kodów kreskowych.
W bibliotece wystawione zostało Pudełko Życzeń. Uczniowie proszeni są o wrzucanie do niego propozycji książek, które chcieliby przeczytać.
Zapraszam.
Wizyta w szkółce roślin ozdobnych "Wójcik" w Kątach Wrocławskich.
- 9
W dniu 29.05.2023r. uczniowie klasy 2Ap oraz 2Ap/Tp z kierunku architektura krajobrazu wzięli udział w wyciecze zawodoznawczej podsumowującej omawiany na przedmiotach zawodowych dział Szkółkarstwa ozdobnego. W tym celu uczniowie wraz z Paniami: Natalią Zalewską, Anną Rymarczyk i Bożeną Zapotoczną wybrali się do szkółki roślin ozdobnych Wójcik w Kątach Wrocławskich produkującej drzewa iglaste i liściaste, krzewy ozdobne oraz pnącza.
Dzięki uprzejmości córki gospodarzy – Pani Monice Wójcik klasy zostały oprowadzone po całym terenie, a głównym punktem zwiedzania były plantacje borówki amerykańskiej oraz różnych odmian malin, w których to krzewach szkółka się specjalizuje. Ich owoce trafiają bowiem do kilkudziesięciu sklepów z Wrocławia i jego okolic. Oprócz pól uprawnych z roślinami w gruncie uczniowie zobaczyli też tunele foliowe oraz roślinność z produkcji pojemnikowej, a także pracowników szykujących nowe rozsady.
Wycieczka zakończyła się wspólnymi lodami 😊
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
PROTOTYPUSS 2023 - LAUREAT TURNIEJU !!!
Znamy już wyniki z pierwszego Dnia Turniejowego drugiej edycji konkursu PROTOTYPUSS - Budujemy miasto przyszłości 2023
14 maja 2023 r. uczniowie zs3 wzięli udział w pierwszym Dniu Turniejowym konkursu PROTOTYPUSS 2023.
Laureatem pierwszego miejsca został Maciek z klasy 3Ap pokonując 21 zawodników z wrocławskich szkół, zgarniając tym samym nagrodę 400 zł.
Na podium znaleźli się również Dawid i Kuba z klasy 4Hp - GRATULACJE :)
To jeszcze nie koniec, w tym roku odbędzie się jeszcze turniej finałowy, podczas którego za zajęcie I miejsca przewidziana jest
nagroda 2000 zł.
TRZYMAMY KCIUKI ZA NASZYCH GRACZY :)
Wielki Test Wiedzy o Bioróżnorodności
Różnorodność biologiczna (bioróżnorodność) to termin oznaczający zróżnicowanie ekosystemów, gatunków i genów na Ziemi lub w określonym siedlisku. Jest ona niezbędna dla dobrobytu człowieka, ponieważ zapewnia funkcje podtrzymujące gospodarki i społeczeństwa. Bardzo ważna jest odpowiednia edukacja w tym zakresie oraz specjalne inicjatywy propagujące wiedzę z tego zakresu.
31 maja odbył się Wieki Test Wiedzy o Bioróznorodności, którego organizatorem konkursu była Gazeta Wyborcza. Test pisała młodzież szkół średnich.
Uczestnicy spotkali się w Afrykarium we wrocławskim ZOO. Naszą szkołę reprezentowali wybrani uczniowie klas: 1Ap2, 1Ep1, 1Hp1, 1Hp2, 1Rp/DTp, 1Tp2, 2Ap.
Katarzyna Antonik
Agnieszka Rapacz-Bubeła
XXI FORUM TREBNITZ MŁODZIEŻ I ZAWÓD
W dniach 22-24 maja odbyło się XXI Forum Trebnitz Młodzież i Zawód - z nową nazwą i w odświeżonym formacie.
Forum Trebnitz Młodzież i Zawód to wydarzenie organizowane przez Deutsch-Polnisches Jugendwerk – Polsko –Niemiecka Współpraca Młodzieży, Brandenburskie Ministerstwo Edukacji, Młodzieży i Sportu oraz Stowarzyszenie Zamek Trebnitz.
Uczestnicy mieli okazję do zdobycia zdobycia nowych informacji oraz wymiany doświadczeń z zakresu organizacji międzynarodowych spotkań oraz praktyk zawodowych, wzięli udział w warsztatach i poznali metody pracy w wymianie młodzieży, doskonalili swoje umiejętności w pisaniu programu spotkania, składania wniosku oraz przygotowania animacji językowej. W forum Młodzież i Zawód uczestniczyła pani Agnieszka Krupka.
Dzieciństwo i słodycze PRL.
Konkursy na prace plastyczne i prezentacje multimedialne dotyczące dzieciństwa i słodyczy PRL zostały rozstrzygnięte. Najlepsze prace zaprezentowane.
4
Dzień wolny :)
Sukces naszej Uczennicy !
Wycieczka zawodoznawcza do Arboretum Wojsławice
- 21
16 maja 2023 r. uczniowie klas: 4Ap/Gp, 3Ap, 3Ep/Tp, 2Ap, 2Ap/Tp, 1Ap1 i 1Ap2 wzięli udział w całodniowej wycieczce zawodoznawczej do Arboretum w Wojsławicach – ogrodu dendrologicznego położonego 50 km na południe od Wrocławia.
Po całym założeniu oprowadziły grupę dwie panie przewodniczki, które przybliżyły historię miejsca, opowiedziały o kolekcjach narodowych arboretum i zaprezentowały charakterystykę poszczególnych roślin. Ze względu na czas, w którym wycieczka została zorganizowana, szczególne wrażenie wywarły na uczniach różaneczniki porastające starszą część arboretum, lilaki tworzące wspaniałe nasadzenia alejowe oraz rozległe połacie terenu porośnięte roślinami cebulowymi.
Czas spędzony w arboretum zwieńczył wspólny posiłek spędzony przy ognisku.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
kierownik wycieczki: Natalia Zalewska
opiekunowie: Marlena Bajda, Agnieszka Skowrońska, Alicja Zielińska
PROTOTYPUSS - Budujemy miasto przyszłości 2023 r.
W maju 2023 r. ruszyła kolejna edycja projektu PROTOTYPUSS. To gigantyczna gra planszowa, na której budowane jest miasto przyszłości.
Fundamentem tego miasta są badania i technologia, które pozwolą wskoczyć na wyższy poziom.
Biorąc udział w projekcie, uczniowie zyskują szansę zmierzenia się z zadaniami, które napotkają w prawdziwym życiu - zarządzania budżetem, wydawaniem i inwestowaniem.
Pierwszy dzień turniejowy już za nami. Naszą szkołę reprezentowała liczna grupa :)
Trzymamy kciuki. Na najlepszych czekają świetne nagrody :)
Szkolny koordynator projektu Dorota Sęga
3
Konkurs plastyczny pt: "Mikołaj Kopernik- człowiek renesansu"
Konkurs plastyczny dotyczący Mikołaja Kopernika został zakończony. Wpłynęło 13 prac, za które bardzo dziękuję. Najlepsze z nich możecie obejrzeć w galerii. Dorota Smorczewska
1Konkurs na prezentację multimedialną pt:" A jednak się kręci-spór o heliocentryzm" również został zakończony. Najlepsze prezentacje :
A_jednak_sie_kreci_-_Hanna_Nowak_kl.1Ap1(1).pptx
A_jednak_sie_kreci_Spor_o_heliocentryzm.(2).pdf
Maja_Kowalska__klasa_1_Tp1.pptx
Ukryte ogrody Wrocławia i tajemnicze fasady
W piątek 21 kwietnia 2023 roku uczniowie klasy 2Ap/Tp (kierunek: architektura krajobrazu) wzięli udział w wycieczce zawodoznawczej pod opieką Pani Alicji Zielińskiej - nauczyciela przedmiotów zawodowych z zakresu architektury krajobrazu. Program wycieczki obejmował wrocławską architekturę oraz sztukę ogrodową okresu średniowiecza, renesansu i baroku. Na trasie wycieczki znalazły się m.in.: zrekonstruowany ogród barokowy pałacu królewskiego we Wrocławiu, katedra św. Marii Magdaleny, kamienica przy Szewskiej 35, kościół św. Macieja, ogrody i budynek Ossolineum, w których zatrzymaliśmy się na dłuższą chwilę, zwiedzając wystawę "Od monety do butelki" w Muzeum Książąt Lubomirskich oraz odpoczywając w wirydarzu.
Dalsza trasa wycieczki prowadziła w kierunku Wysp: Piasek i Młyńskiej oraz położonego w ich obrębie Młyna Maria – ciekawego przykładu rewitalizacji dawnego obiektu przemysłowego - zabytkowego kompleksu budynków młyńskich. Znajdując się w najstarszej części miasta, nie mogliśmy pominąć ogrodu przy Papieskim Wydziale Teologicznym oraz znakomitych przykładów architektury średniowiecznej: kościoła pw. św. Marcina - pozostałości książęcego zamku Piastów Śląskich, kościoła pw. św. Idziego oraz katedry pw. Jana Chrzciciela – najbardziej rozpoznawanego obiektu Ostrowa Tumskiego.
Wycieczkę zwieńczyła wizyta w Muzeum Architektury, w którym, poza zwiedzaniem wystaw stałych i czasowych, analizowaliśmy plan oraz skład gatunkowy roślin tamtejszego wirydarza.
Fotografie: Alicja Zielińska, Karolina Zalewska
PRAKTYKA CZYNI MISTRZA, CZYLI MUROWANIE DONIC Z CEGIEŁ
- 17
Jeszcze przed długim weekendem majowym uczniowie kierunku architektura krajobrazu z klasy 4Ap/Gp mieli okazję wcielić się w rolę murarzy. Ich zadaniem było wymurowanie donic z cegieł. Tego typu prace budowlane od zawsze towarzyszą zakładaniu ogrodów, a wszelkie obiekty małej architektury jak np.: ścieżki, murki i pergole stanowią bazę do późniejszych nasadzeń roślinnych.
Niniejsza fotorelacja prezentuje działania uczniów na zajęciach praktycznych pod nadzorem Pani Natalii Zalewskiej – począwszy od przygotowania narzędzi i materiałów budowlanych oraz oczyszczenia terenu, a następnie wytyczenia miejsc na donice, wykorytowania terenu pod nimi poprzez wykonanie fundamentu betonowego i wyłożenie na nim izolacji poziomej, a skończywszy na przygotowaniu zaprawy murarskiej i przystąpieniu do murowania.
Praca murarzy okazała się nie lada wyzwaniem – uczniowie musieli nauczyć się posługiwać kielnią murarską by dobrze rozprowadzać zaprawę, dociskać cegły zachowując równe spoiny między nimi jednocześnie pilnując poziomu i pionu, a przy tym współpracować ze sobą by w efekcie uzyskać jednolitą i stabilną budowlę. Uff… 😉
Mimo iż była to ciężka fizyczna robota, a przy tym bardzo odpowiedzialna - nasi murarze dali radę!!! W rezultacie powstała ceglana donica, którą w kolejnych tygodniach uczniowie jeszcze oczyszczą, a spoiny wypełnią fugą.
Podsumowując zajęcia praktyczne - teraz żadne cegły, zaprawy i betony klasie 4Ap/Gp są niestraszne i tylko czekać aż uczniowie założą swoje firmy ogrodniczo-budowlane i ruszą do prac murarskich poza szkołą 😉
Zakończenie roku szkolnego klas maturalnych!
28.04.2023 roku odbyło się uroczyste pożegnanie naszych Absolwentów. Po części oficjalnej- na uczniów czekała niespodzianka- filmiki ze wspominkami i quiz "Rozpoznaj swojego nauczyciela!" Absolwentów pożegnała piosenka w wykonaniu Klaudii z 4 Ap/Gp.
Obecnie Abiturienci zmagają się z egzaminami- jutro matematyka! Życzymy powodzenia!
21
WYNIKI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO ”KWIATY W SZAROŚCI”