Informujemy, że 14 października jest dniem wolnym od zajęc dydaktyczno - wychowawczych :)
Dzień Edukacji Narodowej
Wizyta Prezydenta Wrocławia
W poniedziałek 10 października naszą placówkę odwiedził Pan Prezydent Jacek Sutryk. Podczas wizyty Dyrektor szkoły, Pan Filip Marek, oprowadził Pana Prezydenta po budynku, prezentując pracownie zawodowe oraz ogrody szkolne. Następnie Gość spotkał się z uczniami klas czwartych. Opowiedział o potencjale Wrocławia jako trzeciego miasta w Polsce oraz o zadaniach i nadchodzących wyzwaniach stojących przed Samorządem. Pan Prezydent odpowiadał również na pytania i z wielką uwagą słuchał sugestii naszych uczniów.
2
OLIMPIADA WIEDZY O TURYSTYCE
Drodzy uczniowie,
w piątek 28.10.22 o godzinie 10:10 w sali 59 odbędzie się Olimpiada Wiedzy o Turystyce pod hasłem przewodnim Turystyka miejska - w miejskiej dżungli.
Zapisy przyjmujemy do 24.10.22 w sali 59 i 60
Zapraszamy,
Anna Solińska, Sandra Zawodna, Danuta Calińska - Rogala.
Event w Arsenale
Nasza szkoła po raz drugi zaangażowała się w pomoc w organizacji pokazu mody podopiecznych Fundacji L’Arche. Impreza odbyła się w Arsenale we Wrocławiu. Uczniowie klas gastronomicznych - 2gp, 3gp i 4gp, pod opieką swoich nauczycieli, przygotowali pyszne przekąski dla ponad 200 gości. Młodzież z klasy 2hp z opiekunem przygotowała bufety i stoły na przyjęcie koktajlowe, które odbyło się po pokazie. Uczestnicy eventu byli zachwyceni owocem naszej pracy.
XIV OLIMPIADA WIEDZY HOTELARSKIEJ
Stypendium
Stypendium Rady Ministrów
PRZYGOTOWANIA DO XIX DOLNOŚLĄSKIEGO FESTIWALU DYNI.
- 12
Serdecznie zapraszamy na XIX Dolnośląski Festiwal Dyni, który odbędzie się w Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu w najbliższą niedzielę 9 października. Wśród dyniowych dekoracji będzie można podziwiać dzieła uczniów klasy 2Ap. W dniu 6 października pod opieką wychowawczyni - Pani Natalii Zalewskiej i Pani Anny Rymarczyk brali oni udział w przygotowaniach do tego Święta tworząc w Ogrodzie Botanicznym dyniowe rzeźby i kompozycje.
Motywem przewodnim w tym roku są Mity i Legendy, stąd też przy alejkach powstały różnorodne postacie bogów, smoków, wojowników, a także nierealnych motywów i przerażających stworów. Dopełnienie całości stanowi przystrojony dyniami i jesiennymi liśćmi drewniany most. Organizatorzy zaplanowali jak zawsze rozmaite konkursy, plenery plastyczne i malarskie, a także degustacje dyniowych przysmaków.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji oraz udziału w tym wydarzeniu 😊
Nagroda dla Pani Anny Okurowskiej
Wycieczka do Starej Kopalni w Wałbrzychu
Klasa 2Ep/Rp wyjechała na wycieczkę krajoznawczą do Wałbrzycha. Z okazji Dnia Chłopca męska część klasy wybrała obiekt do zwiedzania - Starą Kopalnię- Centrum Nauki i Kultury. Przewodnik - były górnik - oprowadził po zakątkach kopalni i opowiadał o specyfice pracy pod ziemią. Rzucał matematyczne wyzwania uczniom z profilu z matematyką rozszerzoną. Pozostała część klasy - z rozszerzoną geografią - posłuchała o atrakcjach okolic i regionu. Niektóre z nich można było podziwiać z punktu widokowego na terenie kopalni. Dopisały pogoda i humory. Powrót do Wrocławia nastąpił z zabytkowego dworca kolejowego Wałbrzych- Miasto.
7
TWÓJ CZAS NA STAŻ
Informujemy, że projekt „Twój czas na staż”, który realizowany jest przez Centrum Kształcenia Zawodowego w imieniu Gminy Wrocław od 1 lutego 2021 roku, został przedłużony do dnia 31.08.2023 roku.
Kontynuacja związana jest z realizacją działań dla uczniów – uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy przybyli od Polski od 24.02.2022 i uczą się w szkołach objętych projektem:
- Technikum nr 2 i Branżowa Szkoła I st. nr 2 w Zespole Szkół nr 2
- Technikum nr 15
- Technikum nr 16 w Zespole Szkół nr 3
- Technikum nr 12 i Branżowa Szkoła I st. nr 12 w Zespole Szkół Logistycznych
- Technikum nr 10 w Elektronicznych Zakładach Naukowych
- Technikum nr 9 i Branżowa Szkoła I st. nr 9 w Zespole Szkół Gastronomicznych
- Technikum nr 18
- Technikum nr 19
W okresie przedłużenia projektu przewidziano następujące formy wsparcia, realizowane łącznie (we wszystkich trzeba wziąć udział decydując się na przystąpienie do projektu):
- Staże zawodowe dla uczniów - działania dedykowane grupie 20 uczniów. Za udział w 150-godzinnym stażu otrzymasz wynagrodzenie w wysokości 2 550,00 zł.
- Kursy języka polskiego - 32-godzinne kursy w podziale na dwie grupy, wzbogacone o indywidualne konwersacje z lektorem w wymiarze 8 godzin/osoba.
- Warsztaty z doradcą zawodowym - ich celem jest zaznajomienie z lokalnym rynkiem pracy oraz przygotowanie CV. Czas trwania 6 godzin, z podziałem na dwie grupy. Podczas spotkania będzie obecny tłumacz.
- Wycieczka zawodoznawcza - ukierunkowana na poznanie specyfiki działalności firm z branż zgodnych z kierunkiem kształcenia stażystów oraz ewentualnej perspektywie zatrudnienia w danym sektorze.
- Wycieczka z przewodnikiem - zwiedzanie najciekawszych miejsc Wrocławia, wraz z przedstawieniem ich historii i wielokulturowego wymiaru.
Zapraszamy do śledzenia naszej strony, informacja o rozpoczęciu rekrutacji do projektu pojawi się już we wrześniu!
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zapraszamy do kontaktu z Liderem Szkolnym, Panią Agnieszką Krupką gabinet 218, Agnieszka.Krupka@wroclawskaedukacja.pl
BLIŻEJ ZAWODU
Informujemy, że projekt „Bliżej Zawodu”, który realizowany jest przez Centrum Kształcenia Zawodowego w imieniu Gminy Wrocław od 1 grudnia 2020 r., został przedłużony do dnia 31.08.2023 r.
Kontynuacja związana jest z realizacją działań dla uczniów – uchodźców wojennych z Ukrainy. W okresie przedłużenia projektu przewidziano następujące bezpłatne formy wsparcia, realizowane łącznie (we wszystkich trzeba wziąć udział decydując się na przystąpienie do projektu):
- Staże zawodowe dla uczniów - dedykowane grupie 20 uczniów z Ukrainy, którzy przybyli do Polski od 24.02.2022 r. i uczęszczają do Technikum nr 16 w Zespole Szkół Nr 3. Za udział w 150-godzinnym stażu otrzymasz wynagrodzenie w wysokości 2070,00 zł
- Kursy języka polskiego - 32-godzinne kursy w podziale na dwie grupy, wzbogacone o indywidualne konwersacje z lektorem w wymiarze 8 godzin/osoba
- Warsztaty z doradcą zawodowym – ich celem jest zaznajomienie z lokalnym rynkiem pracy oraz przygotowania CV. Czas trwania 6 godzin, w podziale na dwie grupy. Podczas spotkania będzie obecny tłumacz
- Wycieczka zawodoznawcza – ukierunkowana na poznanie specyfiki działalności firm z branż zgodnych z kierunkiem kształcenia stażystów oraz ewentualnej perspektywie zatrudnienia w danym sektorze
- Wycieczka z przewodnikiem - zwiedzanie najciekawszych miejsc Wrocławia, wraz z przedstawieniem ich historii i wielokulturowego wymiaru
Zapraszamy do śledzenia naszej strony, informacja o rozpoczęciu rekrutacji do projektu pojawi się już we wrześniu!
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zapraszamy do kontaktu z Liderem Szkolnym, Panią Agnieszką Krupką gabinet 218, Agnieszka.Krupka@wroclawskaedukacja.pl
Medal Komisji Edukacji Narodowej dla Pani Anny Okurowskiej
Europejski Dzień Języków
26 września to międzynarodowe święto ustanowione z inicjatywy Rady Europy, obchodzone w całej Europie, służące propagowaniu nauki języków obcych oraz zalet różnorodności językowej.
Z tej okazji nasi uczniowie rozwiązywali różne quizy oraz zadania językowe.
Zespół nauczycieli języka niemieckiego
Wrzesień w historii Polski
Wrzesień w historii Polski, to miesiąc rocznic związanych z II wojną światową. 1 września 1939 roku ataku wojsk III Rzeszy a 17 września tego samego roku wojsk ZSRR na Polskę.
Wystawa z prac uczniowskich miała symbolizować motywy państw atakujących i skutki każdej wojny dla atakowanych narodów.
W klasach pierwszych zostały przeprowadzone warsztaty filmowe pt: " Zaczęło się w Polsce". Uczniowie obejrzeli 5 filmów, składających się na końcowy obraz kompletnie zrujnowanego miasta Warszawy.
Warszawska niedziela- zrekonstruowane obrazy Warszawy 1938; jako miasta nowoczesnego, pięknego, tętniącego życiem;
Gotowość bojowa Polski przedwrześniowej- propagandowy film obnażający tak naprawdę nieprzygotowanie militarne Polski na to co miało nadejść;
Fragmenty kroniki Polskiej Agencji Telegraficznej z 1939 roku- film ukazujący jak nieadekwatnie do sytuacji przygotowywano do wojny ludność cywilną;
Kroniki oblężonej Warszawy-film przedstawia niszczenie stolicy przez wojska nazistowskie;
Miasto ruin-film przedstawiający stolicę po Powstaniu Warszawskim w 1945 roku.
Wnioski uczniów we wszystkich klasach jednakowe. Każda wojna przynosi cierpienie, zniszczenia i śmierć a historia się powtarza.
Dorota Smorczewska
XXV DOLNOŚLĄSKI FESTIWAL NAUKI W ZS3
22 września 2022 r. odbyły się w zs3 zajęcia w ramach XXV DFN.
Pierwsze spotkanie pod tytułem " Nauka w puszce" poprowadziła dr inż. Anna Hajdusianek, prof. Politechniki Wrocławskiej. W zajęciach wzięły udział klasy 3Ap i 4Ag/Eg. Uczniowie dowiedzieli się na czym polega praca naukowca biorąc udział w edukacyjnej zabawie z odgadywania tego co znajduje się w zamkniętej puszce, obserwując siebie samych w tym procesie.
Kolejne spotkanie " Savoir - vivre w szkole i poza szkołą" poprowadziła dr Aneta Kazanecka, prof. Akademii Wojsk Lądowych. W zajęciach tych wzięły udział klasy 4Ap/Gp oraz 4Hp. W ich trakcie uczniowie mogli przekonać się, że zasady dobrego wychowania są przydatne w wielu sytuacjach, a odpowiednie zachowanie może przynieść wiele korzyści oraz pomoże wybrnąć z niezręcznych sytuacji.
Ostatnie spotkanie "Legenda Somosierry - kult polskich ułanów" poprowadził plut. pchor. Jędrzej Dworczak z AWL. Udział w tym spotkaniu wzięły klasy 4Hg/DHg oraz 4Gg. Uczniowie poznali przebieg jednej z najbardziej brawurowych szarż w historii polskiej kawalerii.
Nad prawidłowym przebiegiem całego przedsięwzięcia czuwała wraz z uczniami pani Dorota Sęga, szkolny koordynator DFN w zs3
3
WIZYTA KL. 3 GP W KOZACKIEJ CHATCE
21.09 kl. 3 Gp odwiedziła KOZACKĄ CHATKĘ przy ul. Energetycznej- pierwszą restaurację ukraińską we Wrocławiu, która codziennie przygotowuje smaczne dania już od 11 lat.
Uczniowie zostali przywitani przez właścicielkę restauracji, Panią Irynę, która następnie z pasją, nawiązując świetny kontakt z młodzieżą, opowiadała o specyfice kuchni ukraińskiej. Przy okazji zdradziła kilka sekretów- co zrobić, by cebulka z patelni była wyjątkowo chrupka i smaczna, co jest podstawową bazą zup ukraińskich, jaką tajemnicę skrywa barszcz ukraiński, czym różni się solianka od polskiej zupy ogórkowej i chałwa turecka od ukraińskiej. Nie zabrakło też wzruszających elementów patriotycznych, kiedy Pani Irina wyjaśniała, co oznaczają barwy narodowe Ukrainy, czyli niebieski i żółty. Wszyscy słuchali z zaciekawieniem i zadawali pytania. Następnie przyszła kolej na degustację dań ukraińskich, uczniowie zamawiali przede wszystkim barszcz ukraiński, pielmieni, bliny, pierogi i syrnik. Pani Iryna poczęstowała wszystkich uczniów kwasem chlebowym i chałwą, a następnie zorganizowała konkurs na odgadnięcie nietypowego składnika dodanego do farszu pierogów ukraińskich. Ania za pierwszym razem podała nazwę zaskakującego wszystkich składnika, czym wprawiła restauratorkę w wielkie zdziwienie. Uczennica w nagrodę od Pani Iryny dostała butelkę kwasu chlebowego i opakowanie pielmieni.
Warto pójść do KOZACKIEJ CHATKI przy ul. Energetycznej, bo oprócz smacznych, pachnących, świeżych, zdrowych dań bez sztucznych dodatków wielką przyjemność sprawia także klimatyczne wnętrze restauracji i niesamowita gościnność Pani Iryny.
4
Plan lekcji od 19.09.2022
„Spotkanie polonisty i historyka – czyli jak prowadzić niełatwe rozmowy z uczniami na trudne tematy historyczne”.
10 września 2022 r., z inicjatywy organizatorek p. Magdaleny Piróg – wicedyrektora Zespołu Szkół nr 3, p. Elżbiety Kurowskiej – wicedyrektora Liceum Ogólnokształcącego nr VII im. K.K. Baczyńskiego oraz p. Magdaleny Fijarczyk – nauczycielki języka polskiego w LO nr VII, odbyła się tym razem w Zespole Szkół nr 3 II OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA NAUCZYCIELI HUMANISTÓW, zatytułowana: „Spotkanie polonisty i historyka – czyli jak prowadzić niełatwe rozmowy z uczniami na trudne tematy historyczne”.
Konferencję zaszczycili wybitni prelegenci ze świata edukacji i nauki, którzy wygłosili następujące wykłady:
➢ „O historii nudnej i (zbyt) trudnej – na marginesie magistra vitae” – dr hab. Lech Giemza, prof. KUL
➢ „> - powracający zmarli na Śląsku i Morawach w XVI-XVIII wieku” – dr Daniel Wojtucki, Uniwersytet Wrocławski
➢ „7 grzechów głównych (nie)nauczania o historii i kulturze Żydów” – prof. zw. dr hab. Marcin Wodziński – Uniwersytet Wrocławski
➢ „Jak rozmawiać o Niemczech/Niemcach? Wybrane aspekty sąsiedztwa polsko-niemieckiego w polskiej kulturze pamięci” – dr Marcin Miodek – Uniwersytet Wrocławski
➢ „Dlaczego potrzebujemy historii kobiet?” - Agnieszka Jankowiak-Maik – „Babka od histy”, laureatka Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”, wyróżniona Medalem Wolności Słowa
➢ „Fotoshopowanie historii, czyli (prawie) filtry z Instagrama dawnej” – Łukasz Migniewicz – nauczyciel historii w Szkole Podstawowej nr 107
➢ „Jak uczyć > - nowego przedmiotu w szkole ponadpodstawowej?” – dr Łukasz Kamiński – dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich
➢ „Współpraca, społeczność, rozwój – Program eTwinning i Europejska Platforma Edukacji Szkolnej” – Jolanta Gradowska – reprezentująca Krajowe Biuro eTwinning Fundację Rozwoju Systemu Edukacji i Narodową Agencję Programu Erasmus+
Uczestnicy mogli również wziąć udział w warsztatach, których tematyka poświęcona była następującym zagadnieniom i prowadzonych przez:
➢ Annę Konarzewską (autorkę książek: „Być (nie)zwykłym wychowawcą” i „(Nie)zwykłe spotkania. Wokół godzin wychowawczych”) - „Współczesny wychowawca wobec wyzwań globalnych. Pomysły, inspiracje, narzędzia na godziny wychowawcze – must have wychowawcy”.
➢ Marlenę Kowalską – „Humaniści – eTwinerzy to my!”.
➢ Dorotę Kujawę-Weinke - „Cenne ocenianie. Jak oceniać, aby uczyć?”.
➢ Dariusza Martynowicza (laureata Nagrody Nauczyciela Roku 2021) - „Historia kulturowa jako źródło inspiracji dla polonisty i historyka na lekcje o ważnych sprawach”.
➢ Łukasza Migniewicza - „Stwórz, stwórzmy, stwórzcie – (nie)bezpieczne zabawy fake newsami!”.
➢ Katarzynę Włodkowską - „Konteksty historyczne w szkole ponadpodstawowej”.
➢ dr Elżbietę Markiewicz-Pławecką i Jolantę Trzebniak (nauczycielki w Liceum Ogólnokształcącym nr VI im. Bolesława Prusa) - „Współpraca polskiej i izraelskiej młodzieży, czyli budowanie kontaktów międzyludzkich – mostów porozumienia”.
➢ Karolinę Wojtucką (doktorantkę Uniwersytetu Wrocławskiego i nauczycielkę historii w Szkole Podstawowej nr 9) i dr Daniela Wojtuckiego - „Odczytywanie źródeł – ćwiczenia. Praca z tekstami drukowanymi i rękopisami w praktyce”.
Patronat honorowy nad konferencją objął Prezydent Wrocławia – Jacek Sutryk. Organizatorami konferencji byli: Oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego Wrocław – Fabryczna, Zespół Szkół nr 3 i Liceum Ogólnokształcące nr VII im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego we Wrocławiu. Patronaty medialne sprawowali: „Głos Nauczycielski”, „Cogito”, „Perspektywy”, „Odra”, TVP3 Wrocław i Dolnośląskie Centrum Filmowe. Wsparcia finansowego i logistycznego przedsięwzięciu udzielili: Zarząd Główny i Okręg Dolnośląski ZNP, Krajowe Biuro eTwinning - FRSE, Spółdzielnia Mieszkaniowa „Metalowiec”, Adwokat Magdalena Roth, Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, Wydawnictwo Pedagogiczne ZNP w Kielcach, Wydawnictwo WiR, Grupa Hotelowa Orbis, Regionalne Centrum Kultury Słowiańskiej – Ślężański Ośrodek Kultury.
Uczestnicy konferencji mogli po jej zakończeniu wziąć udział w pokazie filmu „Mit Hitlera” w Dolnośląskim Centrum Filmowym
11
Plan lekcji od 12.09.2022