• XXI Matematyczny Marsz na Orientację
        • XXI MATEMATYCZNY MARSZ NA ORIENTACJĘ

        • W sobotę 30 IX 2023 w Parku Tysiąclecia na Nowym Dworze we Wrocławiu odbył się XXI Matematyczny Marsz na Orientację. Współorganizatorem tegorocznych zawodów byli uczniowie i nauczyciele naszej szkoły.

          Celem tych zawodów jest  połączenie sportu i rekreacji z matematyką oraz promocją terenów zielonych Dolnego Śląska. W tym roku w zawodach wzięło udział około 800 uczestników z różnych szkół naszego regionu.

          W zawodach startowały trzyosobowe patrole  w pięciu kategoriach: młodzicy (kl. 4-6 SP), juniorzy (kl. 7-8 SP), szkoły średnie, studenci ( i absolwenci szkół wyższych), nauczyciele i rodzice z dziećmi, których zadaniem było odnalezienie w terenie zaznaczonych na otrzymanej mapie punktów kontrolnych oraz wyznaczenie pozostałych tajemniczych punktów kontrolnych, będących rozwiązaniami geometrycznych zadań konstrukcyjnych i rebusów. Należało również rozwiązać kilka zadań matematycznych.

          Naszą szkołę reprezentowało 5 patroli uczniowskich i jeden rodzinny.

          Najlepsze patrole z każdej kategorii otrzymały dyplomy, puchary

          i nagrody rzeczowe!

          W tym dniu odbyły się także: kiermasz wypieków domowych przygotowanych przez uczniów naszej szkoły, kiermasz książek i łamigłówek, turnieje łamigłówek logicznych z nagrodami, konkursy sportowe, tańce zespołowe a także rozgrywki w tenisie stołowym i mini mecze siatkówki przygotowane i przeprowadzone przez nauczycielki wychowania fizycznego.. Każdy uczestnik mógł poczęstować się darmową, przepyszną zupą krem z kukurydzy, kawą i herbatą, których przygotowaniem i  wydawaniem zajęli się uczniowie  klas gastronomicznych i hotelarskich wraz z nauczycielkami. Ponadto funkcjonowało stoisko z innymi ciepłymi potrawami (pierogi, makarony), a także  sklepik z kanapkami i napojami!

          Wszyscy uczestnicy świetnie się bawili!

           

           Organizatorami imprezy byli:

          • Pracownia Dydaktyki i Popularyzacji Matematyki, Instytut Matematyczny UWr;
          • Katedra Dydaktyki Sportu, Wrocławska Akademia Wychowania Fizycznego;
          • Dolnośląski Związek Orientacji Sportowej;
          • Fundacja Matematyków Wrocławskich;
          • i ZS nr 3 we Wrocławiu, czyli my!

          Sponsorami:

          Krótka relacja filmowa wykonana przez Ignacego Gołasia i Łukasza Dziubę z klasy 5 AG:

          https://drive.google.com/file/d/1Uxu2kEaXBSKNsZyn0GSP9F66Bd_QnKeh/view?usp=sharinghttps://drive.google.com/file/d/1Uxu2kEaXBSKNsZyn0GSP9F66Bd_QnKeh/view?usp=sharing

           

        • Przegląd CHWASTÓW w okolicy szkoły

        • Wrześniowe tematy klasy 2A2 na przedmiocie Ogólna uprawa i ochrona roślin dotyczyły CHWASTÓW. Uczniowie wraz z Panią Natalią Zalewską omawiali ich cechy, szkodliwość oraz sposoby zapobiegania i zwalczania. Młodzież już wcześniej miała z tymi roślinami do czynienia porządkując i oczyszczając ogródki przyszkolne, ale nie znała ich nazw i czasem ciężko im było odróżnić która z roślin jest pożądana, a która stanowi konkurencję dla uprawianych gatunków 😉

          W związku z powyższym zadaniem uczniów było stworzenie zielników z CHWASTAMI - w pierwszej kolejności zbierali oni rośliny w okolicy szkoły, następnie je suszyli, by potem przykleić pojedyncze okazy na kartki i finalnie je rozpoznać…

          Klasa 2A2 zadanie wykonała wzorowo i teraz żaden CHWAST nie jest im straszny 😊

        • Ekopracownia - Zielone Serce Szkoły

        • W sobotę 14 października nastąpiło uroczyste otwarcie Pracowni Przyrodniczo-Ogrodniczej, która powstała w ramach projektu Ekopracownia - zielone serce szkoły dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

          Przecięcia wstęgi dokonała Pani Ewa Szczęch - Dyrektor Wydziału Szkół Ponadpodstawowych i Specjalnych. Działalność pracowni oprócz prowadzenia zajęć przedmiotwych, zakłada również prowadzenie warsztatów przez spejalistów z różnych dziedzin. 

           

          Zespół Szkół nr 3 jest jedna szkołą w powiecie, która otrzymała dofinanswoanie w ramach tego projektu. Autorem projektu jest pan dyrektor Filip Marek. 

        • Olimpiada Umiejętności Hotelarskich

        • "Sukces w hotelarstwie to też odkrywanie potrzeb gościa biznesowego"

          Drodzy Uczniowie,25.10.2023 r. o godzinie 12.00 w Hoteliku odbędzie się szkolny etap Olimpiady Umiejętności Hotelarskich. Organizatorem Olimpiady jest Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, a tegoroczny temat przewodni to: "Sukces w hotelarstwie to też odkrywanie potrzeb gościa biznesowego". Olimpiada ma zasięg ogólnokrajowy. Dwie osoby, które zdobędą najwyższą liczbę punktów w etapie szkolnym przechodzą do etapu okręgowego, z którego najlepsi przechodzą do etapu centralnego.Zawody szkolne będą polegały na wskazaniu poprawnych odpowiedzi na 20 pytań testowych i rozwiązaniu 5 zadań praktycznych. Przeznacza się na to łącznie 90 minut.Zapraszamy chętnych uczniów klas 2-5. Zgłoszenia przyjmują panie: Dominika Pitera, Elżbieta Bartczak - osobiście w salach 146 oraz 145 lub poprzez dziennik Librus. Zgłoszenia przyjmujemy do środy 18.10.2023. Zapraszamy :)

          Za udział w konkursie będą 6 :)

      • Wycieczka do Bolesławca kl. 4G
        • Wycieczka do Bolesławca kl. 4G

        • 10 października byliśmy na wycieczce w Bolesławcu, gdzie uczestniczyliśmy w ciekawych i inspirujących warsztatach malowania ceramiki bolesławieckiej. Poznaliśmy proces, jak i sposoby wyrobu oraz zdobienia naczyń. Następnie udaliśmy się z przewodnikiem na spacer po rynku. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji połączonych z zabawnymi anegdotami na temat historii Bolesławca, jak również Napoleona Bonapartego, który gościł w tym pięknym mieście wielokrotnie. Mieliśmy też okazję wziąć do ręki broń używaną w średniowieczu i w epoce napoleońskiej oraz poznać ekwipunek żołnierzy Napoleona. Dowiedzieliśmy się też, co to jest bikorn, a nawet mieliśmy okazję założyć go na głowę:)

          Byliśmy też na tropie Karola, ale mieliśmy za mało czasu na poszukiwania. Może następnym razem uda się odnaleźć jego ślady:):)

          Natalia i Nikola

        • Europejski Dzień Języków

        • 26 września obchodziliśmy w Naszej Szkole Europejski Dzień Języków. Uczniowie uczestniczyli w grach, quizach  dotyczących różnych języków. Ciekawym zadaniem było poznanie nazw krajów również w języku migowym, co sprawiło wiele frajdy uczniom. Na podsumowanie dnia uczniowie klas pierwszych stworzyli flagi różnych państw. Znajomość języków obcych jest bardzo ważna i jak to kiedyś powiedział jeden z angielskich artystów: ,,Znając języki, wszędzie czujesz się jak w domu” (Edmund de Waal, angielski artysta i pisarz, 1964-).

      • "Zaczęło się w Polsce"- warsztaty filmowe.
        • "Zaczęło się w Polsce"- warsztaty filmowe.

        • W klasach 1A, 1T i 1AOM zostały przeprowadzone warsztaty filmowe pt: " Zaczęło się w Polsce". Filmy dokumentalne zrekonstruowane przez Filmotekę Narodową ukazały różne oblicza Warszawy. 

          1. Warszawska niedziela to film z roku 1938 pokazujący jak wyglądała Warszawa przedwojenna;

          2. Gotowość bojowa Polski przedwrześniowej to film propagandowy z 1939 roku pokazujący przegotowanie armii polskiej do II wojny światowej;

          3. Fragmenty kroniki Polskiej Agencji Telegraficznej to film z 1939 roku pokazujący przygotowanie ludności cywilnej do wojny;

          4. Kronika oblężonej Warszawy to film pokazujący powolny upadek stolicy, aż po kapitulacje;

          5. Miasto ruin to film Muzeum Powstania Warszawskiego, który w komputerowej rekonstrukcji obrazuje zniszczenia po klęsce Powstania Warszawskiego.

          Uczniowie bardzo trafnie interpretowali każdy z obrazów, podsumowując wszystkie filmy wnioskiem o niszczycielskiej sile każdej wojny.

        • Konkurs Szkoła Promująca Turystykę

        • Miło nam poinformować, że nasza szkoła zajęła I miejsce w konkursie Szkoła Promująca Turystykę. 

          Gratulacje dla Zuzanny Szostak, Zuzanny Dzieciątkowskiej, Julii Stępień, Natalii Rutkovskiej oraz Katarzyny Wulczek. 

      • WYCIECZKA DO ZOO WROCŁAWSKIEGO
        • WYCIECZKA DO ZOO WROCŁAWSKIEGO

        • Klasa 2T2 odbyła wycieczkę do wrocławskiego ZOO, żeby samodzielnie doświadczać wrażeń z największej atrakcji turystycznej Wrocławia. 

          Wśród 1100 gatunków zwierząt uczniowie szukali 5 gatunków zagrożonych wyginięciem. Uczniowie wypełniali kartę pracy fundacji DODO. 

          Przy pięknej pogodzie spacer po rozległym terenie był prawdziwą przyjemnością.

          IMG_9794(1).mov

        • ANIMATOR CZASU WOLNEGO

        • Z pięknej pogody skorzystały ostatnio dwie klasy hotelarskie - 3H i 2H2, które na świeżym powietrzu uczestniczyły we wspólnej lekcji animacji. Zabawy animacyjne poprowadziła  Amelka z klasy 2H2 w ramach przedmiotu ANIMATOR CZASU WOLEGO. Pomomo, iż była to forma zabawy w uczniach obudził się duch rywalizacji :)

        • Wycieczki zawodoznawcze

        •  

           

          ​​​​​Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie!

           

          Serdecznie zapraszamy uczniów naszej szkoły, a w szczególności młodzież klas o profilu turystycznym i  hotelarskim do udziału w wycieczkach organizowanych przez szkołę przy współpracy biura podróży:

           

          Nasze propozycje wycieczek na wiosnę 2024 r. 

           

          Wycieczki zagraniczne -  dla klas II- IV technikum turystyczne i hotelarskie 

          1. Grecja (8 dni)

          2. Lazurowe Wybrzeże + Hiszpania (8 dni)

           

          Wycieczki krajowe - dla klas I technikum turystyczno - hotelarskiego oraz uczniów pozostałych kierunków

          1. Podlasie  - Polski orient (3 dni)

          2. Kaszuby i nie tylko (3 dni)

           

          Wycieczki jednodniowe dla wszystkich uczniów

           

          UWAGA!!!

           

          *  po zebraniu się grupy szczegółowe informacje na temat terminu wycieczki i sposobu płatności!

          * w przypadku wolnych miejsc na wycieczki zagraniczne chętni uczniowie z pozostałych kierunków (za zgodą wychowawcy kl. II -IV)

          * zapisy na wycieczki oraz szczegółowe informacje u Pani Magdaleny Boguckiej (sala 34) do 12.10.2023 r.

          * kontakt dla rodziców magdalena.bogucka@zs3.wroclaw.pl 

           

          Hiszpania_oferta_2024_(1).pdf

          Grecja_2024.pdf

          PODLASIE_2024_(4).pdf

          Morze_3dni_2024.pdf

          wycieczki_1-dniowe_2024.odtwycieczki_1-dniowe_2024.pdf

           

           

           

        • PROTOTYPUSS - BUDUJEMY MIASTO PRZYSZŁOŚCI 2023

        • Za nami kolejny turniej w ramach ekscytującego projektu Prototypuss - Budujemy miasto przyszłości 2023.

          Uczniowie naszej szkoły biorą w nim aktywny udział - odnosząc sukcesy :)

          Swoją nagrodę za zajęcie pierwszego miejsca ( czek o wartości 400 zł ) odebrał właśnie Maciek z klasy 4A. 

          Czekamy na wyniki ostatnich rozgrywek. Oczywiście trzymamy kciuki za naszych uczniów :)

        • ”KONTROLA TECHNICZNA” PLACÓW ZABAW NA NOWYM DWORZE.

        • We wtorek 19 września grupa przyszłych architektów krajobrazu z klasy 5A/G wybrała się na oględziny okolicznych placów zabaw na Nowym Dworze.

          W ramach przedmiotu Obiekty małej architektury krajobrazu Pani Natalia Zalewska zapoznała uczniów z teorią projektowania BEZPIECZNYCH przestrzeni do zabawy na świeżym powietrzu, po czym tak przeszkolona młodzież miała za zadanie sprawdzić czy poznane zasady są stosowane w praktyce...

          Kontroli w pierwszej kolejności poddano osiedlowe place zabaw przy ulicach: Rogowskiej i Budziszyńskiej, a następnie plac zabaw z tyrolką oraz otwarty w marcu tego roku plac zabaw w Parku Tysiąclecia (”Średniowieczny Wrocław”).

          Niestety te pierwsze miejsca znalazły się w ogniu krytyki – uczniowie zauważyli liczne nieprawidłowości, m.in.: budzący grozę stan techniczny urządzeń, brak nawierzchni bezpiecznej, brak zachowania stref bezpieczeństwa i swobodnego upadku oraz zbyt bliskie sąsiedztwo miejsc gromadzenia odpadów komunalnych…

          Zniechęceni tymi antyprzykładami uczniowie w końcu dotarli do ostatniego z wymienionych placy zabaw, który na długo pozostanie w ich pamięci 😊 Tutaj jak się szybko okazało wszystkie zasady bezpieczeństwa zostały spełnione, a wszystkie urządzenia po wnikliwej analizie i testach wytrzymałościowych uzyskały pozytywną ocenę techniczną 😊

          Zapraszam do obejrzenia fotorelacji! (uwaga: kolejność zdjęć placów zabaw została celowo zmieniona ze względu na BEZPIECZEŃSTWO użytkowników).

        • XXVI DOLNOŚLĄSKI FESTIWAL NAUKI W ZS3

        • 13 września 2023 r. odbyły się w zs3 zajęcia w ramach XXVI DFN.

          Pierwsze spotkanie pod tytułem "Energia elektryczna z otoczenia, czyli harvesting energii poprowadził dr hab.inż. Paweł Żyłka, prof. Politechniki Wrocławskiej. W zajęciach wzięły udział klasy 4G, 4T i 4A. Uczniowie poznali sposoby pozyskania energii z innych źródeł, gdy nasze urządzenie ma ograniczone możliwości.

          Kolejne spotkanie " Savoir - vivre w szkole i poza szkołą" poprowadziła dr Aneta Kazanecka, prof. Akademii Wojsk Lądowych. W zajęciach tych wzięły udział klasy 5E, 5T oraz 2G1. W ich trakcie uczniowie mogli przekonać się, że zasady dobrego wychowania są przydatne w wielu sytuacjach, a odpowiednie zachowanie może przynieść wiele korzyści oraz pomoże wybrnąć z niezręcznych sytuacji.

          Ostatnie spotkanie "Na tropie nieśmiertelności" poprowadziła dr inż. Sylwia Baluta, prof. Politechniki Wrocławskiej . Udział w tym spotkaniu wzięły klasy 1E oraz 5H. Uczniowie dowiedzieli się czy można oszukać biologiczny zegar i opóźnić starzenie :)

          Nad prawidłowym przebiegiem całego przedsięwzięcia czuwała wraz z uczniami pani Dorota Sęga, szkolny koordynator DFN w zs3

        • Trwa „Tydzień wdzięczności służbie pięter”

        • HOTELARSTWO

          We wrześniu na całym świecie obchodzimy Tydzień Wdzięczności Służbie Pięter, znany również jako Housekeeping Appreciation Week. Jest to wyjątkowy czas, kiedy możemy wyrazić naszą wdzięczność i uznanie dla tych, którzy dbają o komfort i czystość w naszych hotelach.

          Dzięki nim goście mogą cieszyć się czystymi i przytulnymi pokojami, a każdy detal jest dopracowany do perfekcji. Jednak ich praca jest często niedoceniana i niezauważana.

          Dlaczego warto świętować ten tydzień? Ponieważ jest to doskonała okazja, by podkreślić znaczenie pracy tych ludzi i pokazać im, jak bardzo są cenieni.

          Pamiętajcie, że Tydzień Wdzięczności Służbie Pięter to nie tylko okazja do świętowania, ale przede wszystkim do doceniania pracy tych, którzy każdego dnia dbają o Wasze hotele.

           

        • "IV Event dla Ziemi" - warsztaty fundacji GreenGaya

        • W piątek 8 września grupa uczniów kierunku architektura krajobrazu z klasy 5A/G wzięła udział razem z Panią Natalią Zalewską w warsztatach fundacji GreenGaya z cyklu ”Event dla Ziemi”. Wydarzenie miało miejsce na Kampusie Grunwaldzkim i promowało działania na rzecz ochrony powietrza, zrównoważonego rozwoju oraz ekologii.

          Uczniowie mieli okazję brać udział w ciekawych wykładach – między innymi na temat: objawów zdrowia i chorób u zwierząt domowych, wykorzystania papieru jako materiału budowlanego oraz zastosowania konopii włóknistych. Wydarzeniu towarzyszyły liczne stoiska tematyczne i gastronomiczne oraz ciesząca się dużym zainteresowaniem loteria, w której można było zdobyć różne upominki 😊

          Rozochoceni atmosferą uczniowie dali się skusić na ozdobne tatuaże oraz relaksujący wypoczynek przy dźwiękach mis i gongów tybetańskich 😊