• TECHNIKUM KIERUNKI

KWALIFIKACJE

Technik ogrodnik

UPRAWA WINOROŚLI I PROWADZENIE WINNICY

Technik ogrodnik wykonuje prace związane z prowadzeniem upraw roślin warzywnych, przyprawowych i grzybów jadalnych, roślin ozdobnych oraz sadowniczych. Wykonuje prace związanych ze zbiorem, przechowywaniem i sprzedażą plonów ogrodniczych. Dodatkowo planuje i organizuje prace związane  z uprawą roślin sadowniczych i szkółkarskich, roślin warzywnych, przyprawowych i grzybów jadalnych, oraz roślin ozdobnych.

Dodatkowe przedmioty z zakresu uprawy winorośli i prowadzenia winnicy są odpowiedzią na prężnie rozwijającą się na Dolnym Śląsku branżę winiarską.

OGR.02. Zakładanie i prowadzenie upraw ogrodniczych

OGR.05. Planowanie i organizacja prac ogrodniczych

Technik architektury krajobrazu

OGRODNIK MIEJSKI

Technik architektury krajobrazu przygotowuje, urządza i pielęgnuje tereny zieleni miast i obszarów wiejskich, nadzoruje pielęgnację parków, skwerów i starodrzewu. Sprawuje opiekę nad powierzoną zielenią na osiedlach, w parkach oraz przed obiektami użyteczności publicznej. Projektuje ogrody, roślinność na tarasy, balkony i zielone ściany. Realizuje projekty architektury krajobrazu.

Obowiązki miejskiego ogrodnika pokrywają się z zadaniami inspektorów ds. estetyki miast, urzędników z zespołu zieleni miejskiej czy oddziałów ochrony środowiska. Miejski ogrodnik to w istocie zawód, w którym specjalista tej dziedziny łączy wiedzę i umiejętności tych trzech, a nawet więcej specjalności, działając w duchu nowoczesnej wiedzy i technologii, oraz architektury krajobrazu i ochrony środowiska.

Kompetencje miejskiego ogrodnika ciągle się poszerzają, tak jak poszerza się nasza wiedza i świadomość społeczna, oraz coraz większe zapotrzebowanie mieszkańców miast w tym zakresie, co udowadniają inicjatywy wnoszone do urzędów z tytułu funduszy obywatelskich.

OGR.03. Projektowanie, urządzanie i pielęgnacja roślinnych obiektów architektury krajobrazu

OGR.04. Organizacja prac związanych z budową oraz konserwacją obiektów małej architektury krajobrazu

Technik hotelarstwa

Do podstawowych zadań zawodowych wykonywanych przez technika hotelarstwa należą wszystkie czynności związane z fachową i kompleksową obsługą gościa hotelowego (recepcja, służba piętrowa, gastronomia, usługi komplementarne), ponadto zbieranie danych, gromadzenie informacji, wyposażanie i urządzanie wnętrza różnych jednostek hotelowych i gastronomicznych, współpracowanie z firmami świadczącymi usługi dla zakładów hotelarskich, prowadzenie korespondencji i obsługiwanie nowoczesnego sprzętu biurowego, kreowanie rozwoju i planowanie różnego rodzaju usług hotelarskich.

HGT.03. Obsługa gości w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie

HGT.06. Realizacja usług w recepcji

Technik rachunkowości

Technik rachunkowości jest przygotowany do wykonywania z wykorzystaniem programów finansowo-księgowych prac planistycznych, analitycznych i sprawozdawczych, w tym do sporządzania i prowadzenia dokumentacji kadrowo-płacowej, ewidencji ilościowo-wartościowych, rozliczana transakcji, prowadzenia ewidencji podatkowych, rachunkowych, naliczania podatków i składek ZUS, prowadzenia rozliczeń z kontrahentami i instytucjami oraz  ustalania wyniku finansowego.

EKA.07. Prowadzenie rachunkowości

EKA.05. Prowadzenie spraw kadrowo-płacowych i gospodarki finansowej jednostek organizacyjnych

Technik organizacji turystyki

Technik organizacji turystyki dwujęzyczny

Do podstawowych zadań zawodowych wykonywanych przez technika organizacji turystyki należy ustalanie, koordynowanie i nadzorowanie realizacji usług turystycznych, badanie popytu oraz kreowanie podaży usług turystycznych dla klientów krajowych i zagranicznych, współpraca z innymi uczestnikami rynku. Planowanie trasy podróży i dokonywanie rezerwacji w hotelach dla klientów. Organizowanie lub sprzedawanie grupowych wyjazdów służbowych lub urlopowych.

HGT.07. Przygotowanie imprez i usług turystycznych

HGT.08. Obsługa klienta oraz rozliczanie imprez i usług turystycznych

Technik żywienia i usług gastronomicznych

Technik żywienia i usług gastronomicznych kształtuje umiejętności związane z planowaniem i organizacją żywienia w zakładach żywienia zbiorowego i żywienia rodziny. Uczniowie uczą się urządzać zakłady gastronomiczne, gospodarstwo domowe, umiejętnie sporządzać potrawy zgodnie z zasadami racjonalnego żywienia, estetycznego ich podania i prawidłowej obsługi konsumenta. Zdobywają umiejętności aktywnego zachowania się na rynku, prowadzenia własnej działalności gospodarczej, sporządzania biznes planu itp.

HGT.02. Przygotowanie i wydawanie dań

HGT.12 Organizacja żywienia i usług gastronomicznych